RTÜK: Gençler dijital platformlarda günde ortalama 1 saat 27 dakika içerik seyrediyor

Genel Kas 21, 2022 Yorum Yok

Radyo Televizyon Üst Konseyi (RTÜK), Gençlerin Medya Kullanımı ve Dijital Okuryazarlık Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Gençlerin günlük televizyon izleme ve internet kullanım mühletleri hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Günlük ortalama TV izleme mühleti 1 saat 40 dakika

Araştırmaya katılan 15-21 ıslak kümesindeki 6.626 gencin günlük televizyon izleme müddeti 1 saat 40 dakika olarak belirlendi. Türkiye’de bütün ıslak kümelerinde günlük TV izleme müddetinin 4 saat 33 dakika, dünya genelinde ise 2 saat 54 dakika olduğu Anlatım ediliyor. Türkiye’deki gençlerin TV izleme müddeti, dünya genelindeki ortalama izleme müddetinin hayli altında olduğu tespit edildi.

Katılımcıların nihayet bir ay içerisinde yüzde 76,3’ü televizyon izlediğini, yüzde 23,7’si izlemediğini belirtti. Radyo dinleyenlerin oranı (podcast dahil) ise yüzde 33,8 olarak ölçüldü. Televizyon izlememe nedenleri ortasında “İçerikleri uygun, yararlı ve gerçekçi bulmuyorum” münasebeti birinci sırada yer aldı.

Gençler artık televizyon izlemek yerine dijital platformları seyretmeyi yahut toplumsal medyada takılmayı tercih ediyor. RTÜK bu araştırmasında iştirakçilere televizyon kullanım alışkanlıklarına ek olarak internet, toplumsal medya ve dijital platformları kullanma alışkanlığı hakkında sorular yöneltti.

Dijital platformlarda günlük ortalama izleme müddeti 1 saat 27 dakika

Araştırmaya katılan 15-21 ıslak kümesindeki bireylerin yüzde 40,9’u dijital yayın platformlarını izlediğini, yüzde 59,1’i ise izlemediğini Anlatım etti. Gençlerin dijital platformu izleme müddeti günlük 1 saat 27 dakika olarak tespit edildi. Gençler dijital yayın platform içeriklerini yüzde 72,5 oranı ile en Çok cep telefonundan izliyor. 2018 yılındaki araştırmada dijital platformları izleyenlerin oranı yalnızca yüzde 5,77 olarak belirtilmişti.

Türkiye’deki gençlerde günlük internet kullanım mühleti 4 saat 37 dakika olarak belirlendi. İştirakçilerin yüzde 95,7’si cep telefonu sahibi olduğunu belirtti. Evvelki araştırmalarda bütün ıslak kümelerinde dünya genelinde günlük 6 saat 54 dakika olan internet kullanımı, Türkiye genelinde 7 saat 57 dakika olduğu tespit edilmişti.

Öte yandan gençlerin toplumsal medya ve internet kullanım alışkanlıkları hakkında da sonuçlar elde edildi. Gençlerin yüzde 94,6’sı toplumsal medya hesabına sahip. Hesapların yüzde 37’si herkese açık, yüzde 63’ünün profili kapalı. “Ailenizin bilmediği bir toplumsal medya hesabınız Mevcut mı?” sorusuna yüzde 17,7 evet karşılık verildi. Toplumsal medya kullanmayanların yüzde 25,1’i “hoşlanmadığı ve ilgisini çekmediği için” kullanmadığını belirtti.

Gençlerin yüzde 32,2’si her gün online oyun oynuyor

Gençlerin interneti ne için kullandığı hakkındaki çoktan seçmeli soruda neredeyse iştirakçilerin yüzde 95,5’i iletileşme seçeneğini işaretlerdi. Yüzde 94,8’i toplumsal medya, yüzde 94,7’si müzik, yüzde 91,9’u film/dizi, yüzde 91,8’i görüntü ve yüzde 76’sı dijital oyun için interneti kullandığını belirten seçenekleri işaretledi. İştirakçilerin yüzde 32,2’si internet üzerinden oyun oynadığını belirtti.

İçerik üretimi hakkındaki soruya nazaran gençlerin yüzde 80,8’i internette fotoğraf paylaşıyor, yüzde 60,9’u yorum yahut paylaşım yapıyor. Yüzde 53,7’si görüntü içeriği üretiyor ve yüzde 42,2’si blog müellifliği yapıyor. Erkekler, bayanlardan daha Çok içerik üretiyor. 19-21 ıslak grubundakiler, 15-18 ıslak grubundakilere kıyasla daha Fazla içerik üretiyor.

En Fazla dinlenen müzik türleri

Müzik tipi dinleme alışkanlığı hakkındaki çoktan seçmeli soruda ise yüzde 81,7 ile yerli pop en tanınan Cin olurken K-Pop’un da yüzde 16,1 ile azımsanmayacak oranda olduğu görülüyor.

Haber okuma yahut izleme tercihleri hakkındaki çokta seçmeli soruya iştirakçilerin yüzde 71’i sosyal medya, yüzde 70’i televizyon, yüzde 46’sı internet haber siteleri, yüzde 18’i yazılı basın ve yüzde 10’u radyoyu kullandığını belirtti. Haber alma kaynağı olarak en Fazla güvendikleri ve en Çok takip ettikleri mecranın toplumsal medya olduğu tespit edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir