Robot köpek Spot, ChatGPT sayesinde artık konuşabiliyor!

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Kısa bir mühlet Evvel Farklı bir gelişme yaşandı. Bu gelişme ya Fazla sempatik ve faydalı bir şey ya da Black Mirror stili bir distopyaya hakikat atılmış bir Öbür adım. Boston Dynamics’in robot köpeği Spot‘a ChatGPT‘yi entegre ederek makinenin kullanıcılarla konuşması sağladı.

Spot artık konuşabiliyor

Üretken Yapay zeka ve dört ayaklı robotun birleşimi, makine tahsili sistemleri kuran bir mühendis olan Santiago‘nun elleriyle şekillendi. Santiago, ChatGPT’nin Spot’a nasıl ve neden entegre edildiğini gösteren bir görüntü tweetledi. Görüntüden görülebileceği üzere kullanıcılar Google metinden sese özelliğini kullanarak Spot’a geçmiş ve istikbal misyonlar hakkında sorular sorabiliyor ve Spot da bu sorulara gerçek vakitli olarak Karşılık verebiliyor. Santiago, ChatGPT’nin soruyu yorumladığını, belgeleri ayrıştırdığını ve bir karşılık formüle ettiğini yazıyor.

ChatGPT, etkileşimi basitleştiriyor

Görüntüde Spot’un pil düzeyi ve bir sonraki vazifesindeki kontrol sayısı hakkındaki soruları yanıtladığı görülüyor. Ayrıyeten nihayet misyonunun bir dökümünü de veriyor. Entegrasyonun ardındaki neden ise robotlar ve yaptıkları işlerin raporlanmasının kolaylaştırılması. Spot üzere robotlar her gün otomatikleşmiş misyonları yerine getirirken bu vazifelerin sonucunda da yığına bilgi topluyor. Münasebetiyle bu dataların Yalın bir biçimde raporlanması ChatGPT sayesinde mümkün. Bu da robot etkileşiminde ve denetiminde bütün süreci kolaylaştırıyor.

Bu ortada Spot birebir vakitte evet ya da hayır sorularına cevap vermek için başını sallayabiliyor. Açıkçası bu özellik “sevimli” tarafa daha yakın diyebilirim. Öte yandan ChatGPT yahut diğer üretken Yapay zekaları robotlara entegre etmek her Vakit için bir soru işareti ve telaş oluşturacaktır.

Birkaç hafta önce New York Polis Departmanı, Spot robotları kullanıma almıştı. Tahminen de bu türlü bir entegrasyon Emniyet güçlerinin işine yarayabilir. Yakın tarihli öbür ChatGPT haberine nazaran OpenAI, sohbet robotunu çalışır durumda tutmak için her gün Çehre binlerce dolar Nakit harcadığını gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir