Restoranlardaki QR kod menülere dikkat

Genel May 08, 2023 Yorum Yok
Quick Response manasına gelen ve içerisine minik datalar sığdırılabilen QR kod konsepti uzun yıllardır hayatımızda lakin Özellikle pandemi ile Birlikte daha Çok yer etmeye başladı. Restoranların klasik menü kitapçıkları bile artık QR kod ile telefondan incelenir oldu. Siber saldırganlar da bu fırsatı kaçırmadı.

QR kod tehlikesi

QR kodlar yapısı gereği içerisinde ne barındırdığını göstermiyor. Kullanıcı ilgili uygulamada tarattıktan sonra linke tıklayarak içeriğe ulaşabiliyor. Bu bakımdan saldırganlar için kolay amaç olabiliyor. Daha Evvel sokak afişlerindeki ve park metrelerdeki QR kodlara siber saldırganların müdahale ettiği gündeme gelmişti. Artık Dizi restoranlarda.

FBI yayınladığı ihtarda vatandaşların restoranlarda QR kod okuturken dikkatli olmasını istedi. Kodlarda bulunan menü adreslerinin Denetim edilmesi ve rastgele bir harf değişiminin olup olmamasının incelenmesi gerekiyor. karşıt takdirde farkında olmadan aygıtınıza ziyanlı yazılım bulaşabilir.

Yoğun bir halde kullanıldığı için restoranlarda QR menüler atağa hayli açık. Bu bakımdan restoran sahiplerinin de kuşkulu durumları takip etmesi gerekiyor. QR kod konsepti daha da yaygınlaştığı için tehlike de giderek büyüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir