Rekabet Kurumu, mobil ekosistemler için inceleme başlattı

Genel Nis 12, 2023 Yorum Yok
Rekabet Kurumu, taşınabilir ekosistemler için bir İzah yayınladı. Kurumun internet sitesinde yayınlanan duyuruda mobil ekosistemler için kapsamlı bir sektör incelemesi başlatıldığı bildirildi. Yapılacak incelemeler kapsamında taşınabilir ekosistemlerin rekabete ve tüketicilere olan tesirleri tespit edilecek. Yapılacak tespitler sonrasında ise Gerekli aksiyonlar alınacak.

Tüketicileri direkt etkiliyor

Kurumun yaptığı açıklamada akıllı telefon ve aygıtların geniş eser, içerik ve hizmet yelpazesine süratli ve kolay erişim sağlayarak insan ömründe Temel bir rol oynadığı belirtiliyor. Bu nedenle taşınabilir dünyanın tüketici refahı üzerinde direkt tesirleri olduğu aktarılıyor.

Kurum ayrıyeten rekabet hukuku perspektifinden bakıldığında taşınabilir ekosistemi oluşturan işletim sistemleri, uygulamalar, uygulama mağazaları vb. her bir bileşenin birbiriyle yakın bağlı olmasının rekabeti Olumsuz etkileyebileceğini söylüyor: “Büyük data avantajına ve File tesirlerine bağlı olarak pazar gücüne sahip olan oyuncuların taşınabilir ekosistemlerde birçok alt pazarda eş vakitli aktiflik göstermesi, kesime ait kaygıyı daha da beslemektedir.”

Açıklamada, belirtilen çerçeve dahilinde, taşınabilir ekosistemlerin yol açtığı beklenen rekabetçi ve rekabet karşıtı tesirlerin anlaşılması ve bunlara dayanılarak faal siyasetlerin kurgulanmasının, dijital iktisatta rekabetçi bir piyasa ortamının oluşması ismine Değerli bir adım teşkil ettiği belirtiliyor. Şimdilik bu oluşturulan çerçeve kapsamında Kurum çok taraflı bir inceleme yürütecek. Elde edilecek datalara nazaran ise atılması gereken adımlar atılarak adil rekabet ortamının sağlanması hedeflenecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir