PCIe Gen 5 SSD’lerde ısınma sorunu büyüyor, HDD performansına geriliyor

Anakart Driverları, Donanım May 14, 2023 Yorum Yok
SSD dünyasına yeni bir Nefes getirmesi beklenen PCIe Gen 5 teknolojisi ne yazık ki sıkıntılarla boğuşuyor. Performans çıtasının yükselmesi ile Bir arada gürültüden çok ısınmaya kadar farklı sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.

PCIe Gen 5 SSD almak mantıklı mı?

İlk olarak Japonya’da piyasaya çıkan Gen 5 SSD modelleri Corsair ve Micron üzere markalar sayesinde küresel çapta da bulunabilir hale geldi. Haliyle gerçek kullanım testleri de internete düştü. Birinci modeller pek İç açıcı değil.

Geçtiğimiz aylarda Japon CFD Gaming markasına ilişkin Gen 5 SSD şoförünün fan suratının arttığı ve haliyle gürültülü çalıştığı gündeme gelmişti. Corsair MP700 modelinin ise çok ısınma sonrasında denetimciyi kapattığı ve bilgisayarın mavi ekrana gittiği ortaya çıkmıştı.

Micron Crucial T700 modeli ise en azından mavi ekran vermemek için farklı bir yol izliyor. Denetimcinin suratını düşürerek ısınmayı engellemeye çalışıyor. Bu durumda ise data transfer suratları 100MB/s düzeyine kadar düşüyor.

Aslında burada sorunun kaynağı Phison E26 denetimcisi. 86 dereceye ulaştığında Emniyet yazılımları farklı tahlilleri devreye sokmak zorunda kalıyor. Bu bakımdan kesinlikle Gen 5 SSD modellerinin entegre soğutma tahlilleri ile tercih edilmesi tavsiye ediliyor. öbür taraftan oyuncu ve profesyonel dizüstü modellerinde bir eza olmasa da inceliğe Ehemmiyet veren dizüstü modellerinde bu problemler can sıkıcı olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir