Paris, İstanbul’da da tepki gören kiralık e-scooter’ları yasakladı!

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
Fransa’nın başşehri Paris’te yaşayan halk, geçtiğimiz pazar günü kentin dört bir yanında kurulan sandıklara gitti ve e-scooter’ların geleceği için oy kullandı. Parislilerin ezici bir çoğunluğu Fransız başşehrinin sokaklarında elektrikli scooterların yasaklanması istikametinde oy kullandı. E-scooter’ları yasaklayan birinci Belde olan Paris, görünüşe göre İstanbul ile tıpkı Temel sıkıntıları yaşıyor.

Paris, e-scooter’a karşı

Yapılan referandumda e-scooter’ların yasaklanmasını isteyenlerin oranı yüzde 89 olarak gerçekleşti lakin oylamaya iştirakin nihayet derece kısıtlı olması soru işaretlerine neden oldu. Çünkü Paris seçmeninin sadece yüzde 7-8’lik bir kısmı oy kullanmaya gitti ki bu da yaklaşık 103 bin şahsa denk geliyor. Paris Belediye Başkanı Ebeveyn Hidalgo’nun başlattığı referandumun sonucuna nazaran Işık Kenti’nde aktiflik göstermek üzere kontrat imzalayan Lime, Dott ve Tier‘e ilişkin Yekün 15.000 e-scooter’dan oluşan filo 1 Eylül’e kadar şehir dışına çekilecek.

Hidalgo, başlangıçta kiralık paylaşımlı e-scooter’ları Paris’te memnuniyetle karşıladı ve Gerekli Belde düzenlemeleriyle kullanım alanları oluşturdu. Lakin paylaşımlı scooterlar, dikkatsiz sürüşten ve kaldırımlardaki karmaşadan şikayet eden pek Fazla kent sakininin reaksiyonunu çekti. Hidalgo Pazar günü yaptığı açıklamada scooterların Fazla sayıda kazaya neden olduğunu ve 10 dakikalık bir seyahatin yaklaşık 5 Avro’ya mal olması nedeniyle Amel modelinin sürdürülebilir olamayacak kadar pahalı olduğunu söyledi.

Çözüm, sıkıntıya dönüştü

Hidalgo’ya nazaran kiralık e-scooter’lar başlangıçta vadettiklerini gerçekleştiremedi. Kiralık e-scooter’ların araba kullanımını azaltması bekleniyordu ancak görünüşe nazaran bu araçlar, nihayet derece tanınan olmasına Karşın araba kullanımından çok çoğunlukla yürüme yahut toplu taşıma araçlarının yerine ikame edildi. nihayet datalara nazaran e-scooter’lar insanların yüzde 7’sini arabalardan uzaklaştırabildi. İklim değişikliği konusunda acil tedbirler Meydan belediye liderlerinden oluşan global ağ C40‘ın kentsel planlama yöneticisi Hélène Chartier’a nazaran bu Oran Fazla düşük. Chartier ayrıyeten e-scooter’ların başlangıçta tahlil olarak görüldüğünü fakat şimdilerde probleme dönüştüğünü söylüyor. Chartier, bisiklet, e-bisiklet ve yürüyüşe daha Fazla yatırım yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Öte yandan dünya çapındaki kentler e-scooter’larla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırıyor, Cerrah sayısını, suratı ve nereye park edebileceklerini kurallar kapsamına iç ediyor. 2021’de Fransa’da, biri Paris’te olmak üzere scooter ile ilgili kazalarda 24 şahıs öldü. Geçen Yıl Paris’te e-scooter ve gibisi araçlarla 459 kaza meydana geldi ve bunların üçü ölümcül oldu. Akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla erişilen elektrikli scooterlar, 2018’den beri Paris’te aktiflik gösteriyor, lakin anarşik dağıtımlarıyla ilgili şikayetler üzerine, 2020’de Paris, Cerrah sayısını üçe düşürmüştü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir