Oyun sektörü zor bir zamandan geçiyor ama 2023 beklenen yıl olabilir

Genel Mar 18, 2023 Yorum Yok
Önde gelen oyun pazarı araştırma şirketi Newzoo, PC ve konsol oyun pazarı hakkında 2022 yılı raporunu yayınladı. Geçtiğimiz Yıl Fazla kuvvetli üretimler piyasaya girmiş olsa da buna Karşın oyun gelirlerinde düşüş yaşandı. Hatta insanların Önemli bir oranda daha az oyun oynadığı da datalara yansımış durumda.

Oyun gelirleri düştü

Pandemi nedeniyle inanılmaz derecede başarılı iki yılın akabinde 2022 yılı oyun bölümü için Fazla da güzel geçmedi. Newzoo’nun raporuna nazaran PC ve konsol oyunları geçen Yıl 92,3 milyar dolar gelir elde ederken 2021’e kıyasla yüzde 2,2’lik bir düşüş yaşandı. Bunun yanında premium oyun pazarında ise yüzde 1,8’lik bir büyüme yaşandı. Newzoo’ya nazaran geçtiğimiz Yıl PC oyuncu sayısı 1,1 milyar olurken konsol oyuncularının sayısı ise 611 milyon oldu.

PC ve konsol kullanıcılarının ortalama oyun oynama müddeti de 2022’de 2021’e kıyasla yüzde 23 oranında azaldı. Bununla Birlikte analistler, bunun bir “felaket” olmadığını, oyun oynama müddetlerinin salgın öncesi periyoda Geri döndüğünü söylüyor. Ayrıyeten, Nintendo’nun The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom’u (12 Mayıs’ta Nintendo Switch’e çıkacak) ve Bethesda’nın Starfield’ı (6 Eylül’de PC ve Xbox Series S|X için piyasaya sürülmesi planlanıyor) üzere Aka oyunların ertelenmesi 2022’de hem oyun oynama müddetini hem de harcamaları etkiledi.

En Aka oyun pazarı ABD ve Çin 

Bu düşüşe Karşın 2022 yılında PC ve konsol oyunlarında 100 milyar saatin üzerinde Vakit harcandı. Her platformda oyuncu başına ortalama 15 oyun oynandı ve ABD pazarında her platformda ortalama harcama ölçüsü ise 200 dolar oldu. Bununla Bir arada PC ve konsol pazarları 2015’ten bu yana ortalama olarak yüzde 5’in üzerinde büyüme devam ediyor.

 

Evvelki yıllarda olduğu üzere oyun gelirlerinin Aka bir kısmı ABD ve Çin ortasında bölüşüldü. Bu iki ülke gelirlerin yüzde 48’ini oluştururken oyunlara yapılan en az harcama ise Orta şark ve Afrika’da gerçekleşti. Yekün 92,3 milyar dolar gelirin yüzde 56,2’si konsollardan gelirken yüzde 41,3’ü PC’den ve Geri kalanı tarayıcı oyunlarından elde edildi.
Raporda 2022’de en uygun performansı gösteren oyunların karma gelir modelleri kullandığı da görülüyor. Yani bu oyunlar hem fiyatlı hem de içerisinde mikro ödemeler barındırıyor. Bu ortada oyun içi harcamaların Yekün gelirin neredeyse yarısına denek geldiğinin de altı çiziliyor.

Bir öteki Kıymetli nokta ise bütün platformlarda artan cinsiyet eşitliği. Rapora nazaran, geçen Yıl bütün oyuncuların yüzde 40’ı bayandı ve bu da piyasayı her zamankinden daha adil hale getiriyor. nihayet olarak raporda 2023’ün yeni çıkacak oyunlarla Bir arada daha kuvvetli bir Yıl olacağı Anlatım ediliyor. 2025’e kadar ise konsol gelirlerinin Fazla daha süratli artacağının altı çiziliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir