Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Oxford tarihte ilk kez yılın kelimesini halka seçtiriyor: Oylama başladı!

Oxford tarihte ilk kez yılın kelimesini halka seçtiriyor: Oylama başladı!

admin admin -
18 0

Her sene bir kelimeyi “Yılın Kelimesi” olarak seçen Oxford İngilizce Sözlüğü (Oxford Languages), bu sene birinci sefer yılın sözünü halka seçtiriyor. 2021 yılının sözü için üç Namzet ortasından oylama başlatıldı.

Word Of The Year 2021 için “metaverse”, “#IstandWith” ve “Goblin Mode” sözleri yarışıyor. Bu ilişkiyi kullanarak yılın sözü için oy kullanabilirsiniz. Oylama 2 Aralık’a kadar devam edecek ve sonucu 5 Aralık’ta açıklanacak. Geçen sene leksikograflar (sözlükçüler) tarafından 2021’in sözü olarak “Vax” (aşı) sözü seçilmişti.

Oxford Yılın Sözü Adayları

 • Metaverse
  Bu sene Metaverse kavramını sıkça duyduk ve kullandık. Dijital cihan manasına gelen bu sözcük, dijital ortamdaki sanal Ömür uygulamaları için kullanılıyor. Metaverse teknolojisi şu Lahza için online etkinlikler, online toplantılar ve online oyunlar için kullanılıyor. Metaverse teknolojisinin istikbal yıllarda gelişmesiyle Birlikte sanal gerçeklik kasklarımızı takarak sanal dünyada Fazla daha Çok şey yapabileceğimiz düşünülüyor. Oxford’un açıklamasına nazaran metaverse sözünün kullanımı, bu sene Ekim ayında geçen yıla nazaran dört kat arttı.
 • #IStandWith
  #IStandWith, toplumsal medyada bu sene sıkça kullanılan İngilizce etiketlerden biri oldu. “Yanındayım”, “Desteklerim sizinle” manasına gelen bu söz, Özellikle Ukrayna savaşında halka dayanak olmak için kullanıldı. Ayrıyeten aktivist aksiyonlarda ve kutuplaştırıcı telaffuzlara karşı dayanak için kullanıldığına da sıkça Şahit olduk.
 • Goblin Mode
  Goblin Mode, toplumsal medya platformlarında yabancıların nihayet vakitlerde yaygın olarak kullandığı lakin bizim yabancı olduğumuz bir sözcük. Toplumun dayatmaya çalıştığı kalıpları reddetmek için kullanılıyor. Dayatmalara Saha okuyarak bireylerin nasıl isterse o biçimde davranması manasına geliyor. Pandemi periyodunda uygulanan sokağa çıkma yasaklarına karşı çıkanlar tarafından sıklıkla kullanılmış ve popülerlik kazanmıştı.

Tarihte birinci Kez yılın sözü Kamu tarafından seçilecek. Oylama 2 Aralık Cuma günü sona erecek. Üyelik gerekmeden bu kontaktan oy kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir