Oppo kendi işlemcisini üretme hayalini terk ediyor

Genel May 13, 2023 Yorum Yok
Apple, Samsung ve Google üzere şirketlerin kendi çip setlerine geçmesi geride kalan birçok akıllı telefon üreticisini de bu yola itmişti. Bu firmalardan birçoğu kendi işlemcilerini üretmeyi denese de hiçbiri beklendiği üzere başarılı olamadı. Görünüşe nazaran Oppo da bu listeye girecek.

Oppo işlemci pazarına girmekten vazgeçti

Geçtiğimiz yılın nihayet aylarında çıkan tezler, Oppo’nun kendi işlemci kısmını kurduğunu belirtmişti. Zeku ismi verilen proje için binlerce mühendis işe Meydan Oppo, bu kısmın birinci işlemcisini 2024’te kullanmayı planlıyordu lakin görünüşe nazaran firma, bu projeyi iptal etti.

South China Morning Post’un haberine nazaran Oppo, kendi işlemcilerini üretmekten vazgeçmiş ve şirket içerisindeki “Zeku” kısmını kapatmaya karar vermiş. Firma, bu kararın epeyce güç verildiğini ve küresel ekonomik gerilemenin bu kararda tesirinin olduğunu belirtti. Oppo’nun Zeku projesi başarılı olsaydı muhtemelen Samsung Foundry yahut TSMC için Kıymetli bir alıcı olacaktı lakin maalesef proje gerçekleşemedi ve Çin’in dışarıya bağımlı olmama hayalleri bir adım daha gerilemiş oldu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir