OpenAI doğruladı: ChatGPT’nin sohbet geçmişleri sızdırıldı!

Genel Mar 23, 2023 Yorum Yok
Bilhassa GPT-4 modelinin yayınlanmasının akabinde “kar maksadı gütmeyen” bir kurum olduğunu söyleyen OpenAI eleştirilerin amacı olmuştu. Lakin artık görünüyor ki saklılık konusunda yaşanan bir aksaklık nedeniyle ChatGPT‘nin bu hafta başında rastgele kullanıcıların sohbet geçmişlerini kısa müddetliğine sızdırdığı açığa çıktı. Bu durum, tenkitlerin şiddetini artırabilir.

Konuşma geçmişleri sızdı

OpenAI CEO’su Sam Altman, yaptığı açıklamada “Bu hususta Fazla Üzücü hissediyoruz” dedi. Şayet kullanmışsanız ChatGPT’nin sohbetlerinizi arşivlediğini görmüşsünüzdür. Temelinde bu sayede programla yaptığınız bütün metin girişlerinin bir kaydını tutmuş oluyorsunuz. Bu güzel bir şey lakin ChatGPT’nin bir müddet Evvel global olarak çökmesinin akabinde kullanıcıların sohbet geçmişlerinin diğerlerinin geçmişinde ortaya çıktığı ayrım edildi.

Başlangıçta, OpenAI durum hakkında sessiz kaldı lakin Çarşamba günü Altman, Twitter’dan yaptığı açıklamada bahse açıklık getirdi ve yaşanan sızıntıyı doğruladı. Altman, “Kullanıcıların Ufak bir yüzdesi diğer kullanıcıların konuşma geçmişinin başlıklarını görebildi” diye tweet attı Ama rastgele bir detay paylaşmadı. Kimileri saklılık meselesine bir bilgisayar korsanının neden olduğunu düşünse de, Altman sorunu isimsiz bir “açık kaynak kütüphanesindeki yazılım hatasına dayandırdı. Güzel haber ise OpenAI’ın bu Problem için onaylanmış bir yama yayınlamış olması.

Yaşanılan aksaklığın rastgele birinin hisli şahsî bilgilerini açığa çıkarıp çıkarmadığı belirsizliğini koruyor. Bununla Birlikte sızıntı sonucunda Altman’a nazaran yalnızca konuşmaların başlıkları görülebiliyor lakin içeriğe erişilmiyor. Bu argüman, kullanıcılar tarafından da onaylanmış durumda. ek olarak, ChatGPT Plus kullanıcıların e-posta adresleri de sızmıştı ancak şimdilik bu mevzuda İzah yapılmadı.

OpenAI, kuruluşundan itibaren genel maksadının insanlığa fayda sağlayabilecek Yapay zekâ hakkında araştırma yapmak olduğunu ve araştırmalarını Aleni kaynak olarak yayınlayacaklarını söylüyordu. Lakin GPT-4 modelinin teknik dokümanlarından da görülebileceği üzere “ticari korkular ve Emniyet riskleri” nedeniyle modelin ayrıntıları paylaşılmadı. Bu durumda “kar gayesi gütmeyen” bir kurum olduğunu söyleyen OpenAI’ın eleştirilmesine neden olmuştu. Microsoft’un 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmış olduğu OpenAI’ın bu türlü bir pozisyon olması ise aslında Fazla olağandışı değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir