Nvidia’nın Çin’e özel tasarladığı A800 GPU’sunun performansı ortaya çıktı

Anakart Driverları, Donanım May 08, 2023 Yorum Yok
ABD’nin Çin’in Yapay zeka ve yüksek teknoloji araştırmalarını yavaşlatmak için uyguladığı ticaret yasakları sonucunda Nvidia, ülkeye Özel A800 GPU‘sunu hazırlamıştı. Çin pazarı için üretilen gizemli A800 bilgi süreç GPU’sunun performansı ise kısa bir müddet Evvel ortaya çıktı. Aktarılanlara nazaran A800, amiral gemisi A100 GPU‘larının yüzde 70’i suratında çalışıyor.

Kırpılmış olsa da Çin’de yok satıyor

Şu anda üç yaşında olan Nvidia’nın A100’ü hayli düzgün bir performans sergiliyor: HPC için 9,7 FP64/19,5 FP64 Tensor TFLOPS ve AI Amel yükleri için 624 BF16/FP16 TFLOPS sunuyor. Bu kıymetler yaklaşık yüzde 30 oranında azaltılsa bile süreç gücü hala kuvvetli bir düzeye erişiyor: 6,8 FP64/13,7 FP64 Tensor TFLOPS ve AI Amel yükleri için 437 BF16/FP16 TFLOPS.

Performans sınırlamalarına Karşın Nvidia’nın A800’ü hesaplama yetenekleri açısından Çin’li Biren‘in BR104 ve BR100 hesaplama GPU’larına karşı epeyce rekabetçi diyebiliriz. Bu ortada, Nvidia’nın hesaplama GPU’ları ve CUDA mimarisi müşterileri tarafından çalıştırılan uygulamalar tarafından yaygın olarak desteklenirken, Biren’in işlemcilerinin şimdi bu türlü bir takviyeye ve yaygınlığa sahip olamadığını söyleyelim. Öte yandan ABD’nin kısıtlamaları yüzünden Biren bile Çin’e en gelişmiş tahlillerini gönderemiyor.

Hem tüketiciler hem de işletmeler ortasında Yapay zeka kullanımı arttıkça, Müsait Amel yüklerini kaldırabilecek yüksek performanslı donanımların popülaritesi de artıyor. Nvidia ise bu alanda donanımlarını erkenden hazırlayarak Yapay zeka trendinin en Aka oyuncularından birisi haline geldi. Raporlar performansı sonlandırılmış A800’ün bile Çin’de yok sattığını gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir