Nvidia yongaları yine karaborsaya düştü

Anakart Driverları, Donanım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Bitcoin madenciliği devrinde oyuncu ekran kartlarının stok zahmeti yaşaması ve karaborsaya düşmesi olayının bir gibisi bu Kez sunucu tarafında yaşanıyor. Yapay zekâ fırtınası stok külfetine yol açtı.

Nvidia hızlandırıcıları yok satıyor

ChatGPT ile başlayan Yapay zekâ sohbet robotu fırtınası bir anda milyarlarca dolar yatırımın döndüğü bir Meydan oluşturdu. Üreticiler gelişmiş sohbet robotları kurabilmek için haliyle rotayı bu alanın Biricik hâkimi Nvidia’ya çevirdi.

Yılın başlarından bu yana ağır bir talep gören Nvidia, ağır siparişler nedeniyle Yapay zekâ hızlandırıcılarının stok kahrı yaşamaya başladığını duyurmuştu. Bu külfet karaborsacıların iştahını kabarttı.

Hopper mimarisini Temel Meydan ve Yapay zekâ için en gelişmiş hızlandırıcı olarak gösterilen Nvidia H100 karaborsaya düştü. Çıkış fiyatı 10000$ civarında olan H100 hızlandırıcısı eBay üzerinde 40 bin dolara varan fiyatlarla satılıyor. Üreticilerin ağır talebi fiyatı fırlatmış durumda.

Örneğin Microsoft birinci etapta ChatGPT sistemi için on binlerce Nvidia A100 hızlandırıcısına yatırım yapmıştı. Birtakım üreticiler de ağır bir biçimde Nvidia A100 siparişi veriyor lakin bu yıldan itibaren Nvidia H100 ön plana çıktı. Görülen o ki Nvidia şimdi ağır taleplere Amade değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir