NPC nedir? Oyun ve sosyal medyada NPC insan ne demek?

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok

TikTok, Instagram yahut Öbür bir toplumsal medya platformunda gezerken “NPC” etiketli bir paylaşımı denk gelmişsinizdir. çok fazla oyun oynuyorsanız NPC terimi yabancı gelmeyebilir. Fakat, NPC’ler sırf oyun yahut toplumsal medyada değil gerçek hayatta da varlar. Hem bir oyunda bulunan hem de argo terim olarak kullanılan NPC nedir, neyin kısaltmasıdır? İşte NPC insan ne demek diye merak edenler için ayrıntılar:

NPC nedir ❓

NPC kısaltması ne demek? NPC’nin açılımı; İngilizce olarak Non-Player Character idir. Türkçe’de ise oyuncu olmayan karakter manasına gelmektedir. Peki NPC nedir? NPC; bir oyunda, oyunu oynayan şahıs yahut rastgele bir Yapay zeka tarafından Denetim edilmeyen karakterdir. Bunlar genelde gerçek beşerler üzere davranmazlar.

Oyunlarda NPC nedir 🎮

Oyunda NPC ne demek bir örnekle de açıklayalım. Örneğin; yardım gereci stoklamak için dükkanlara girmek oyunlarda yaygın bir senaryodur. Yerinden kıpırdamayan yahut davranışları dinamik olarak hiçbir halde değişmeyen dükkan sahibi NPC’dir. Tıpkı biçimde GTA (Grand Theft Auto) üzere Aleni dünya oyunlarda sokakta Biricik tarafa yürüyen yahut sizen kaçan karakterler de NPC’dir. NPC’ler, oyun dünyasını daha sürükleyici ve canlı hissetmenizi sağlarlar.

NPC insan ne demek 🧠

NPC insan, kendi aklıyla düşünemeyen kişidir. Gerçek hayatta NPC, objektif düşünmeyen şahıs diyebiliriz. TikTok ve öbür toplumsal medya platformlarında beşerler kimi diğerlerinin yorumlarını ve görüşlerini akılsızca tekrarlayanları NPC olarak isimlendirir. NPC beşerler, Yapay zeka ile Denetim edilen karakteri tanımlayan oyun ile alakalı tabirden türetilmiştir.

NPC insan özellikleri 🔽

 • Hiçbir hususta Kesin bir nazar açısına sahip olmazlar.
 • Diğer insanlardan duydukları görüşleri tekrarlarlar.
 • Cümleleri evvelce kestirilebilir.

Sosyal medyada NPC ne demek 📲

NPC toplumsal medya platformlarında Özellikle TikTok’ta sık kullanılıyor. Toplumsal medyada TikTok, akışınızda gördüğünüz, kendiniz olmayan kullanıcılardır. Takip ettiğiniz arkadaşlarınız, hayranı olduğunuz ünlüler yahut Farklı bulduğunuz için takip ettiğiniz beşerler NPC olabilir. NPC hashtagleri komik, saçma sapan yahut Önemli olabilir ve akışınızı daha eğlenceli hale getirirler.

TikTok’ta birçok farklı tıpta NPC vardır. İşte karşılaşabileceğiniz tüm NPC çeşitleri ve anlamları:

 • Celebrity: Bunlar, TV yahut sinemalardan tanıyabileceğiniz karakterlerdir. Taylor Swift, Ariana Grande, Kesha, birkaç Ünlü NPC ortasında.
 • Character meme: Bunlar, huysuz kedi üzere muhakkak bir göğüs yahut latife çeşidini Anlatım eder.
 • Dancehall: Bu Cin NPC, TikTok’ta dansları yahut dancehall müzikleri tanıtmak için kullanılır. Genelde Komik diyaloglar geçer.
 • Foodstuff: Bu karakterler pizza yahut taco üzere Besin hususlarını Anlatım eder.
 • Toy figures: Bu karakterler, Türlü markalardan oyuncak figürleri Anlatım eder.

Oyun tarihindeki en Ünlü 10 NPC Ira 🎮

Birden fazla oyuncu, NPC’lerin oynanamayan karakterlerden Fazla daha fazlası olduğunu bilir. Şimdiye kadarki en Aka ve en ayrıntılı oyun dünyalarının kimilerinde yer doldurucudan biraz fazlası olan NPC’ler olsa da destekleyici rolde etkileyici, kendi başlarına efsane olanlar da vardır. İşte 10 efsanevi NPC Ira 🔽
 1. Cave Johnson (Portal 2) – Portal serisindeki en İlgi cazip NPC
 2. HK-47 (Star Wars: Knights of the Old Republic) – Cenk vazifelerinde Denetim edilebilen NPC
 3. Sans (Undertale) – İskelet formunda oyunda en dikkat cazibeli NPC
 4. Dogmeat (Fallout) – Fallout’ta en sık görülen köpek arkadaş
 5. Cortana (Hale) – Yol boyunca oyuncuya rehberlik eden aklın ve bilginin sesi
 6. Elizabeth (BioShock Infinite) – güç durumlardan kurtaran yetenekli NPC yardımcı
 7. The Merchant (Resident Evil 4) – Oyunda Fazla Türlü silahlar, yükseltmeler, öğeler satan unutulmaz yüz
 8. Joker (Mass Effect üçlemesi) – bütün vakitlerin en âlâ NPC’lerin biri
 9. Otacon (Metal Gear Solid) – Serinin en tanınmış figürlerinden biri
 10. Tom Nook (Animal Crossing) – İlerleyişi etkileyen kilit NPC

NPC, sadece oyunlarda değil toplumsal medyada da kullanılan tabirler ortasında. Z nesli değilseniz TikTok’ta hayli tanınan olan NPC ne demek bilmiyor olabilirsiniz. Bu Kılavuz yazıda NPC kısıtlamasının ne manaya geldiğini, oyun ve toplumsal medyada NPC nedir açıkladık.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir