New York, tarihi bir kararla doğal gazı resmen yasakladı!

Genel May 05, 2023 Yorum Yok
New York, ABD’de yeni binalarda gaz ilişkilerini yasaklayan birinci eyalet oldu. Eyaletin kısa mühlet Evvel kabul edilen ve uzun müddettir ertelenen 2024 bütçesinin bir kısmı, Büsbütün Elektrikli Binalar Yasası (All Electric Buildings Act) olarak bilinen bir politikayı içeriyor. Bu Yasa ile Birlikte New York, iklim dostu bir geleceğe gerçek Aka bir adım atıyor diyebiliriz.

New York doğal gazı yasakaldı

New York eyaleti, daha pak güç kaynaklarına geçiş ve karbon emisyonlarını azaltma uğraşlarının bir modülü olarak, 2026 yılından itibaren yeni inşaatlarda fosil yakıt ekipmanlarının kullanımını kademeli olarak yasaklama kararı aldı. Yasa, ülke çapında binalarda gaz kullanımına getirilen kısıtlamaların artmasını takip ediyor lakin ölçeği ve kapsamı bakımından tarihi bir Ehemmiyet taşıyor.

2026 yılından itibaren New York’ta yedi kattan daha yüksek olmayan yeni binalarda kombi, fırın yahut su ısıtıcıları da iç olmak üzere gazla çalışan aygıtlar için fosil yakıt sınırlarına müsaade verilmeyecek. Tıpkı siyaset 2029 yılından itibaren daha Aka binalar için de geçerli olacak. Bunun yerine, birçok yeni inşaat projesinin büsbütün elektrikli olması gerekecek. Yeni maddede fabrika, hastane ve laboratuvar üzere binalar için bir istisna da sağlanmış durumda. Fakat genel olarak, eyalet çapında gaz irtibatları yasaklanıyor. Hasebiyle büsbütün elektrikli ısıtma ve pişirmeye geçiş yapılıyor. bütün Hane inşaatları da Yasa kapsamında bulunuyor. Mevcut binalar ise maddeden etkilenmeyecek.

Gaz neden Yasaklanıyor?

Çoklukla doğal gaz olarak isimlendirilen bir fosil yakıt olan metan gazı, dünyada olduğu üzere ABD çapında yanan ocakları, su kazanlarını ve fırınları besliyor. ABD Federal Güç Bilgi Yönetimi’nin 2020 bilgilerine nazaran, ABD’deki hanelerin yaklaşık yüzde 61‘i bir Cin gazlı aygıta muhtaçlık duyuyor. New York eyaletinde bu Oran yaklaşık yüzde 52 seviyesinde.

ABD Etraf Muhafaza Ajansı EPA’ya nazaran ABD’deki bütün sera gazı emisyonlarının yüzde 10’undan fazlası, ısınma ve Yemek pişirme hedefli fosil yakıtların ticari alanlarda yahut konutlarda yakılmasından kaynaklanıyor. Münasebetiyle ABD’nin karbon nötr maksadı doğrultusunda Mahallî idareler ilgili yasal düzenlemeleri agresif halde hayata geçirmeye çalışıyor. öbür Aka eyaletlerde de misal yasalar üzerinde çalışılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir