Netflix’e konumsal ses desteği geldi: En pahalı pakete özel!

Genel Şub 02, 2023 Yorum Yok
Konumsal ses, Netflix’in Özel plan abonelerine sunduğu yeni özelliklerin başında geliyor. 700’den Çok sıra ve filme konumsal ses takviyesi geldi. Netflix, konumsal ses özelliğinin surround ses hoparlörleri yahut konut sinema ekipman gerektirmeden, rastgele bir aygıtta stereo ses tecrübesini zenginleştirdiğini söylüyor.

Konumsal ses, Netflix içeriklerini laptop, TV ve kulaklık üzere çift hoparlörlere sahip aygıtlardan dinleyen kulanıcıların deneyimleyebileceği bir özellik. Dolby 5.1 yahut Dolby Atmos dayanaklı gelişmiş mesken sineması kurulumlarına sahip kullanıcılar için bu özellik elbette gereksiz.

700’den Çok sıra ve sinema ile uyumlu

Netflix, bu özelliği sıra ve sinemalarına getirmek için Sennheiser ile Birlikte çalışmış. Konumsal ses birinci olarak Temmuz 2022’de Stranger Things dizisi için kullanıma sunulmuştu; artık 700’den Çok içerik ile uyumlu.

Apple’ın uzamsal ses özelliğinden farklı deneyim

Apple’ın uzamsal ses teknolojisi, sesi olabildiğince izleyicinin etrafında oluşturmak için Dolby Atmos, Dolby Surround yahut stereo modüllerden gelen bilgileri kullanıyor. Jiroskop üzere teknolojiler sayesinde ses, kullanıcının başını çevirdiği tarafta oluşuyor. Netflix, kulanıcıya farklı bir ses kodlaması sağlıyor ve buna konumsal ses ismini veriyor. Bu yeni kodlama, daha geniş bir ses alanı üretmek için çıkış aygıtına yahut rastgele bir algoritmaya dayanmıyor. Bunun yerine ses belgesi, sesi daha Çok yaymak için hoparlörlere farklı üretim talimatları sağlıyor. Apple’ın uzamsal ses özelliği Netflix’in yeni konumsal ses belgelerinden yararlanabilecek.

Netflix konumsal ses içeriklerine nasıl erişilir?

Konumsal ses ile uyumlu Netflix dizileri ve sinemaları görmek için arama çubuğuna “konumsal ses” yazmak gerekiyor. İçerik açıklamasının yanında konumsal ses simgesi gösteriliyor. Netflix konumsal ses özelliğini merak edenler için bir de demo paylaştı:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir