NASA’nın HARP projesi Dünya’nın manyetosferinin ürkütücü seslerini yakaladı

Genel Nis 25, 2023 Yorum Yok
NASA‘nın 17 Nisan’da yayınladığı yeni ses klibi, Dünya’nın manyetik alanının ürettiği garip ve rahatsız edici seslere ürkütücü bir nazar sunuyor. Paylaşılan klipte Güneş’ten gelen plazma parçacıklarının Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime girdiğinde ortaya çıkan bir diz tiz ses yer alıyor. Proje sayesinde araştırmacıların Dünya’nın bu “plazma kalkanındaki” düzensizlikleri daha kolay tespit etmeleri amaçlanıyor.

Dünya’nın manyetosferi ve Güneş

Dünya’nın manyetosferi, gezegenimizin Hariç atmosferini çevreleyen ve bizi ziyanlı Güneş radyasyonlarından ve güneş fırtınalarından koruyan koruyucu manyetik kalkan olarak nitelendirilebilir. ilim insanları manyetosferin ve Güneş’in tabiatını anlayarak bizi etkileyen Uzay hava olaylarını iddia edebilir ve bunlara hazırlanacak bilgileri elde edebilir. Güneş rüzgarları manyetosferi sıkıştırıp şekillendirerek Dünya’nın Fazla gerisine uzanan uzun bir kuyruk haline gelmesine neden olduğu biliniyor. Münasebetiyle Dünya’nın manyotesferi sabit formda değildir ve Güneş rüzgarları ile Daimi olarak şekillenir.

Güneşten gelen plazma dalgalarının etkileşimi sonucunda manyetosferde titreşimlerin meydana geldiği belirtiliyor. Bu titreşimlerin de “ultra düşük frekanslı” radyo dalgaları yaydığı ve NASA’nın Muharebe (HAARP değil) projesinin bir modülü olarak tespit edilerek duyulabilir seslere dönüştürüldüğü Anlatım ediliyor. NASA’nın yakaladığı seslerin temelleri ise 2007’de fırlatılan ve Yekün 5 uydudan oluşan THEMIS vazifesiyle atıldı. THEMIS uyduları bu titreşimleri yakalayarak dataları Dünya’ya iletiyor.

Proje daha şimdiden ses kesitlerinde evvelki iddialara alışılmamış desenler içermesiyle şaşırtan bir keşifte bulundu. Takım bu beklenmedik sesleri derinlemesine incelemeyi planlıyor. Öte yandan manyetosferden ses kaydetmek ilim insanları için yeni bir olgu değil. İki ay Evvel X sınıfı bir Güneş patlaması Dünya’ya çarpmış ve radyo kesintilerine neden olmuştu. Amatör bir radyo astronomu olan Thomas Ashcraft, Dünya ile çarpışan patlamanın alışılmadık bir ses kaydını yakalamayı başardı lakin Ashcraft’ın kaydı daha Fazla gürültülü bir parazite benziyordu. Muharebe projesi kapsamında elde edilen ses ise daha net ve daha anlaşılır düzeyde.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir