NASA, tehlikeli asteroit için uyardı: 2046 Sevgililer Günü için risk var

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
NASA‘nın Gezegen Savunma Uyum Ofisi’ne nazaran, yeni keşfedilen ve kabaca bir olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde olan bir asteroidin 23 Yıl içinde Dünya’ya çarpma ihtimali Mevcut ve bu, 2046 Sevgililer Günü‘nde bu olabilir.

Avrupa Uzay Ajansı’nın bilgi varsayımlarına nazaran asteroidin Dünya’ya çarpma ihtimali 625’te 1. NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nın Sentry sistemi ise bu ihtimali 560’ta 1 olarak hesapladı. NASA’ya göre 2023 DW olarak isimlendirilen Uzay taşının Dünya’ya çarpma ihtimali “düşük” olsa da risk önemsenecek düzeyde. NASA, bir objenin Dünya ile çarpışma riskini kategorize etmek için Torino Çarpma Tehlikesi Ölçeği’ni kullanıyor. Bu ölçek 0’dan 10’a kadar düzeylere sahip ve 2023 DW bu listenin birinci basamağında yer Meydan Biricik cisim. öbür bütün asteroitler çarpışma ihtimalinin olmadığı “0” basamağında yer alıyor.

2046 Sevgililer Günü’nde plan yapmayın

NASA yetkilileri, 2023 DW ile ilgili daha Çok rasat ve tahlil yapıldıkça çarpışma mümkünlüğünün Değerli ölçüde değişebileceği konusunda uyardı. Yeni keşfedilen cisimlerin yörüngelerini kâfi doğrulukta kestirim edebilmek için çoklukla birkaç haftalık data gerekiyor. Münasebetiyle 2023 DW’nin biraz daha incelenmesi gerekecek. Bu inceleme tamamlandıktan sonra çarpışma riskinin büyümesi yahut düşmesi mümkün.

Jet İtki Laboratuvarı‘nda bulunan Dünya’ya Yakın Obje Çalışmaları Merkezi’nin internet sitesinde şu tabirler yer alıyor: “Çok hudutlu rasat setlerinden kaynaklanan yörüngeler daha meçhul olduğundan, bu Cin yörüngelerin gelecekteki çarpışmalara ‘izin vermesi’ daha muhtemeldir.” Bununla Bir arada ekseriyetle bilgi boyutu arttıkça çarpışma mümkünlüğünün bu tip cisimlerde düştüğünün de altı çiziliyor.

NASA datalarına nazaran 2023 DW, yaklaşık 50 metre çapa sahip. Güneş’in yörüngesinde dönen bu asteroidin Dünya’ya 10 Sefer yaklaşması bekleniyor. Bunlardan birincisi 14 Şubat 2046 yılına denk geliyor. öteki dokuzu ise 2047 ile 2054 yılları ortasında gerçekleşecek. NASA’nın Eyes on Asteroids web sitesine nazaran bu cisim Dünya’ya 1.8 milyon kilometre kadar yaklaşacak. Şu anda ise bizden 18 milyon kilometre uzakta ve Güneş etrafındaki bir turunu 271 günde tamamlıyor. Şayet asteroit bir biçimde Dünya için risk oluşturursa NASA’nın DART misyonunda yaptığı üzere asteroide bir kamikaze uydusu gönderilebilir ve yörüngesi değiştirilebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir