NASA, bir sonraki SpaceX Starship fırlatma tarihini açıkladı

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Lideri Bill Nelson, ABD Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi’ne SpaceX‘in Starship roketi planları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bill Nelson, komiteye yaptığı sunumlarda NASA’nın istikbal planlarının yanında Starship’in bir sonraki fırlatma tarihine de değindi.

Starship, iki ay sonra tekrar fırlatılabilir

NASA’nın 2024 mali yılı için bütçe talebinin görüşüldüğü bir oturumda Kongre’nin karşısına çıkan Nelson, üyelere SpaceX’in testler sırasında roketleri havaya uçurabilecek “donanım zengini” bir şirket olduğu konusunda teminat verdi. NASA Lideri, SpaceX’in bir sonraki Starship denemesini iki ay sonra yani Haziran ayında yapmayı planladığını açıkladı.

Nelson, ayrıyeten Starship’in patlamasının Fazla da Aka bir Hadise olmadığı görüşünde. Çünkü Nelson’a nazaran SpaceX, kaynak bakımından Güçlü bir Kurum ve çalışma biçimleri bu türlü. SpaceX, şimdiye kadar roketlerini Fazla kapsamlı testlerden çok Evvel fırlatmayı tercih ediyor. Fırlatmada Problem yaşanırsa sorunu direkt görebiliyorlar ve tekrar deneyebiliyorlar. Falcon 9’un birinci uçuşu ve sonrasındaki süratli ilerleme, Yeniden Falcon 9’un birinci yere inişi ve sonrasındaki süratli ilerleme bunlara bir örnek.

NASA kendisine güveniyor

Komite, NASA Liderine birebir vakitte istikbal misyonların programlarını da sordu. Nelson, Artemis 2‘nin “2024’ün sonunda”, Artemis 3‘ün ise yaklaşık bir Yıl sonra fırlatılmasını beklediğini söyledi. NASA tarafından Mart ayında yayınlanan bir vazife manifestosu Artemis 2’nin Kasım 2024’te, Artemis 3’ün ise Aralık 2025’te fırlatılacağını gösteriyordu.

Komite birebir vakitte NASA’da yapılacak mümkün bütçe kesintilerinin etkilerini de sordu. Çünkü NASA bütçesinde yüzde 22’lik bir düşüş yaşanması gündemde. Nelson bu türlü bir kararın büsbütün bir felaket olacağını ve maksatların gecikeceğini söyledi. Nelson tıpkı vakitte 2024 yılı için planlanan yüzde 7’lik bütçe artışının yapılmamasında da Yeniden programların gecikeceğinin altını çizdi.

Bu ortada NASA, Ay misyonları için şimdilik SpaceX’e bağımlı durumda. Çünkü Artemis misyonlarında insanları Ay’a indirmesi planlan Füze Starship olacak. NASA’nın bütün yumurtaları tıpkı sepette görünüyor lakin ajans ikinci bir iniş aracı arayışında olduğunu da belirtiyor. ek olarak Çin’in de misal Ay planlarının olduğunu belirtelim. Yani bir Ay yarışı Laf konusu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir