NASA, Ay’a gidecek astronotları belirledi

Genel Nis 04, 2023 Yorum Yok
NASA, Artemis 2 (Artemis II) misyonu sırasında Ay’ın yörüngesinde dolaşacak astronotları nihayet belirledi. vazife kumandanı Reid Wiseman, Victor Glover ve Christina Hammock Koch ABD için uzaya yelken açacak. Onlara Kanada Uzay Ajansı’ndan Jeremy Hansen da eşlik edecek. Mürettebatın, Ay’ı turlayıp Pasifik Okyanusu’na inene kadar Orion kapsülünde 21 gün kadar kalması bekleniyor.

Ay’a gidecek astronotlar belirli oldu

NASA’nın Artemis 2 vazifesi mürettebatsız bir test vazifesi olan Artemis I üzerine inşa edilecek. Her şey planlandığı üzere giderse, Artemis II Kasım 2024’te kalkış yapacak. Orion uzay aracına bağlanmış mürettebat üyeleri, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden NASA tarafından geliştirilen Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketiyle Bir arada fırlatılacak.

Bu ortada Hammock Koch, bir bayan astronotun uzayda en uzun mühlet kalmasıyla biliniyor. Öte yandan vazife kumandanı Wiseman, tıpkı vakitte F-35 Lightning II programında test pilotu olan bir donanma pilotu. Glover ise 2021’deki birinci operasyonel Crew Dragon misyonuna katmıştı. Mürettebatın öteki üyesi Hansen bir Cenk pilotu ve şu anki dört Kanadalı astronottan biri.

Artemis II misyonu sırasında Ay’a iniş olmayacak. Astronotlar Ay’ın etrafında turlayarak ekipmanları ve sistemleri test edecek. Lakin bu vazife başarılı olması halinde Kıymetli bir rekoru da kıracak. Çünkü, astronotlar yalnızca Ay’ın etrafına değil Ay’ın ötesine de gidecek. Bu aralık, rastgele bir insanın Dünya’dan en uzağa gidişi olacak. 

Artemis 3 gecikebilir

Artemis 3 görevinde ise Ay’a iniş gerçekleştirilecek. Bu misyonun 2025 yılında yapılması planlanıyor. Lakin NASA, misyonlarının programını her şeyin yolunda gittiğini varsaydığı bir senaryoya nazaran belirliyor. Beşerli bir Uzay misyonunda aksaklıkların olma ihtimali yüksektir ve münasebetiyle 2025 optimist görünüyor. Artemis 3 vazifesinin bir öbür Değerli ayağı SpaceX’in Starship roketi. Bu Füze astronotlardan Evvel Ay’a kendi başına inecek ve onları Geri getirecek. Fakat Starship şimdi bir test uçuşu dahi gerçekleştirmedi. Bununla Bir arada NASA, nihayet aylarda Artemis için yeni bilgiler paylaşmaya devam ediyor. Mart ayında, Axiom Space tarafından yapılan Artemis 3 inişi için yeni nesil Uzay giysileri tanıtılmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir