NASA, 2023’te havalanacak sessiz süpersonik uçak inşa ediyor

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) sessiz sedasız süpersonik uçağını inşa ediyor. NASA’nın X-59 isimli süpersonik uçağı, bir tayyare ses duvarını aştığında hava sıkışması nedeniyle ortaya çıkan sesi azaltarak ticari süpersonik yolculuğu Mümkün hale getirebilecek teknolojileri test etmek üzere tasarlanıyor.

NASA, sonik patlamama yapmayan tayyare geliştiriyor

Bugünlerde NASA’nın en Aka ve en Kıymetli amacı Ay’a tekrardan astronot gönderecekleri Artemis programı olsa da ajans, öteki projelerinde de ilerleme kaydetmeye çabalıyor. Bu bağlamda NASA ve Lockheed Martin, arka planda sessizce X-59 uçağını inşa ediyor. Tasarlanan uçağın anne amacı sonik patlama yapmamasını sağlamak. Bunun için uçağın ön burnu epey uzun ve ince. Bu nedenle uçağın ön tarafında kokpit camı bulunmuyor. Yan pencereler olsa da pilotun görüşü dahili kamera sistemleriyle sağlanacak.

 

X-59’a Sıkıntı veren sistem ise General Electric‘in F414-GE-100 motoru olacak. Bu motor Saab Gripen ve F/A-18S Harika Hornet üzere Türlü Cenk uçaklarında halihazırda kullanılmakta. X-59’un kendisi 1.42 Mach ya da saatte yaklaşık 1,500 kilometre seyir suratına ve 1.5 Mach (yaklaşık 1600 km/s) azamı sürate ulaşacak halde tasarlanmış durumda. Lockheed geçen Yıl Kasım ayında motoru uçağa takarak montaj sürecinde Kıymetli bir adım atmıştı ve kimi testleri gerçekleştirilmişti. NASA X-59’un birinci uçuş testini bu Yıl içinde gerçekleştirmeyi hedefliyor fakat birinci uçuşa kadar taksi testlerinin yapılacağı bildiriliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir