Modern savaşların sinyali verildi: Yapay zeka savaşlarda kullanılacak

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok
Milyarder Peter Thiel’in Aka bilgi analitiği konusunda uzmanlaşmış olan şirketi Palantir, GPT-4 ve alternatifleri üzere Aka lisan modellerini Özel ağlarda çalıştırmayı amaçlayan bir yazılım olan Palantir Yapay Zeka Platformu‘nu (AIP) piyasaya sürüyor. Palantir, tanıtım görüntülerinden birinde bir ordunun bir savaşta AIP’i nasıl kullanabileceğini gösteriyor.

Paylaşılan görüntüde operatör, ChatGPT stili bir chatbot kullanarak drone keşif buyruğu veriyor, Çeşitli saldırı planları oluşturuyor ve Hasım iletişiminin engellenmesini organize ediyor.

Korkutucu senaryo

Palantir’in senaryosunda, “Doğu Avrupa’daki faaliyetleri izlemekten Mesul bir askeri operatör” AIP’den bir düşmanın arkadaş kuvvetlerin yakınında askeri ekipman topladığına dair bir İkaz alıyor. Cerrah daha sonra chatbot’tan daha Çok detay göstermesini istiyor, biraz daha bilgi alıyor ve akabinde Yapay zekadan mümkün durumları kestirim etmesini istiyor.

Görüntü açıkçası Çağdaş savaşların nasıl olacağına dair olağanüstü (bu söz buraya Müsait olmayabilir) işaretler barındırıyor. Operatör, Yapay zekadan almış olduğu varsayımın akabinde daha âlâ fotoğraflar sunmasını istiyor. Fotoğraf çekmesi için bir Reaper MQ-9 drone fırlatan operatör, arkadaş kuvvetlerin yakınında Sovyet döneminden kalma bir Rus aracı olan bir T-80 tankı olduğunu keşfediyor. Asıl Aka Hadise ise burada patlıyor. Yapay zekaya bu Hasım gayesi konusunda neler yapılabileceği soruluyor. AIP, operatöre üç mümkün harekat planı sunuyor: F-16, uzun menzilli top atışları ve Javelin füzeleri. Görüntüye nazaran Yapay zeka, yakındaki birliklerin vazifesi yerine getirmek için kâfi Javelin’e sahip olup olmadığını bile biliyor.

Geleceğe Aleni bir mektup

Palantir’in yaptığı sunum elbette inanılmaz derecede tehlikeli ve tuhaf. AIP demosunda “döngüde bir insan” olsa da, insanın aksiyonları direkt Yapay zekanın sunduklarına bağlı olduğunu görüyoruz. İnsansız silahlı dronelar uzunca bir müddettir savaşı soyutlaştırmakla eleştiriliyor. Palantir’in sunmuş olduğu vizyon durumu ve savaşı daha da somutlaştırarak süreci neredeyse büsbütün otomatikleştiriyor. Şirket her ne kadar “etik” ve “doğru” üzere sözler kullansa da olayın dert verici olan tarafı daha büyük.

Öte yandan görüntünün yarısı orduda Yapay zekanın kullanımına ait bir örnek, diğer yarısı ise sistemin arka ucunun bir görünümü formunda. Palantir, AIP’i Aleni kaynaklı Aka lisan modellerinde yapılan ince ayarlamalarla birleştirdiğini söylüyor. Şirket ayrıyeten AIP üzere askeri Yapay zeka platformlarının nasıl daha inançlı olacağından da bahsediyor lakin bunun nasıl yapılabileceğini detaylandırmıyor. Bununla Birlikte AIP’in operasyonların inançlı bir dijital kaydını oluşturacağının da altı çiziliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir