Mobil operatörlerden deprem bölgesindeki çalışmalar hakkında yeni açıklama

Genel Şub 11, 2023 Yorum Yok
Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde pek Fazla bölgede yaşanan taşınabilir bağlantı sorunu sarsıntının 6. gününde bazı bölgelerde devam ediyor. Bölgedeki baz istasyonlarının yıkılan binalarla Bir arada hasar görmesi, fiberoptik kabloların kopması ve bölgeye elektrik sağlanamaması üzere sebeplerden dolayı pek Fazla baz istasyonu periyot dışı kaldı.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un üyesi olduğu Taşınabilir Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) bugün yeni bir İzah yayınladı. Açıklamada hasar gören baz istasyonlarının yüzde 90’unun hizmet verir duruma getirildiği belirtildi. Ayrıyeten bölgeye sevk edilen taşınabilir baz istasyonlarının National Roaming teknolojisi ile üç operatöre aniden hizmet verdiği vurgulandı. Kesinti olan bölgerek Yekün 241 baz istasyonu sevk edildi.

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nin yeni açıklaması şöyle:

“Ülkemizi derin hüzne boğan sarsıntıdan bölgedeki çalışanları ve teknik donanımları ile etkilenen operatörler bağlantı kapasitesinin artması için birinci günden itibaren çalışmalarına devam ediyor.

Depremler sonrasında, bölgedeki çalışanlarının zelzeleden etkilenmesi sebebiyle ilgili bütün vilayetlere işçi ve Gerekli ekipmanları sevk eden operatörler, bir yandan hasar tespitleri yaparken bir yandan da kesintiye uğrayan baz istasyonlarını çalışır vaziyete getirmek için çalıştılar.

Öte yandan, zelzelenin ağır hasara ve yıkıma uğrattığı birçok yapı üzere baz istasyonları da hem yıkıma uğrarken hem de elektrik gücü sağlanamaması üzere etkenler nedeniyle bağlantı kesintisi yaşadı.

Operatörler irtibatı ayağa kaldırmak ismine, bölgedeki işçisini öteki vilayetlerden gelen çalışanlar ile destek ederken, yıkılan baz istasyonlarının yerine taşınabilir baz istasyonları sağladılar ve güç kesintisi yaşayan var baz istasyonları için de jeneratör ve seyyar güç kaynaklarını Türkiye’nin dört bir yanından temin ettiler.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden yapılan bölgedeki bütün irtibat Üye operatörlerimizin altyapılarıyla sağlanmıştır.

Enerjisiz kalan, yıkılan ve ağır hasar Meydan baz istasyonlarının bölgede tam kapasiteyle hizmet verilmesini zorlaştırsa da birçok alternatif çalışma gerçekleştirilmiştir. Lojistik, hava muhalefeti ve bölgede yaşanan yıkım üzere bütün Türkiye’yi etkileyen koşullar çerçevesinde bölgede şu anne kadar yapılan güzelleştirme çalışmaları şu haldedir:

  • Bölgede bulunan 8.900 baz istasyonundan, zelzelede hasar gören ve çalışamaz hale gelen 1.400’den fazlası onarılarak tekrar devreye sokulmuştur. Bölgedeki baz istasyonlarının %90’ı hizmet verir durumdadır.
  • Enerji gereksiniminin karşılanması için bölgeye sevk edilen Yekün jeneratör sayısı 3.500’ün üzerindendir.
  • Bölgede hasar görmüş, kullanılamayacak hale gelmiş baz istasyonların yokluğunu gidermek üzere halihazırda bölgeye Yekün 241 taşınabilir baz istasyonu sevk edilmiştir. Taşınabilir baz istasyonları ortak bağlantı altyapısı sağlamakta olup üyelerimiz tarafından farklı lokasyonlarda vatandaşların muhtaçlıklarını optimum seviyede karşılamaktadır
  • Bölgede irtibatın devamlılığını temin etmek için Yekün 1.830 alan çalışanı 7/24 misyon yapmaktadır.

Afet bölgesinde bağlantı altyapısını güçlendirmeye yönelik çalışmalarımızın aralıksız sürdüğünü paylaşmak isteriz. zelzele felaketinin yaralarını daima Birlikte sarmaya ve bütün imkânlarımızı kullanarak elimizden gelenin en güzelini yapmaya devam edeceğiz.”

Türk Telekom’dan açıklama: “Gecikme faizi alınmayacak”

Türk Telekom, toplumsal medya hesaplarından bir İzah yayınlayarak depremzedelerin çizgilerine kesinti yapılmayacağı ve faturalardan gecikme faizi alınmayacağını duyurdu.

Vodafone’dan açıklama: “Baz istasyonlarının yüzde 90’ı hizmet veriyor”

Vodafone bugün bir İzah yayınlayarak şebekedeki ve çalışmalar hakkındaki nihayet durumu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Vodafone, afet bölgesinde bağlantının devamlılığını sağlamak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Afet bölgesinde vatandaşların bağlantı gereksinimini karşılamak üzere bütün kaynaklarını seferber eden şirket, sarsıntılardan etkilenen 10 vilayette 400’ü aşkın alan çalışanıyla hizmet veriyor. Afet bölgesinde ağır hasar gören alanlarından 650’sini tekrar çalışır hale getiren Vodafone’un, OHAL bölgesindeki baz istasyonlarının %90’ı hizmet verir durumda. diyar genelindeki bütün taşınabilir baz istasyonlarını afet bölgesine yönlendiren Vodafone, bölgede elektrik kesintileri sebebiyle şebekeden beslenemeyen baz istasyonlarının çalışabilmesi için Yekün 1.057 jeneratörü devreye aldı.”

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, şunları söyledi:

“Ülkemizi Yasa boğan zelzelelerin gerçekleştiği birinci andan itibaren harekete geçtik ve bütün kaynaklarımızı seferber ettik. Bölgede yaklaşık 3,7 milyon müşterimiz var. 10 vilayette kule tipi ve yapı üstü olmak üzere Yekün 3.050 baz istasyonumuz bulunuyor. Bu istasyonların %25’i Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da yer alıyor. GSM operatörleri olarak rastgele bir afet durumunda Temel muhtaçlığımız elektrik, yakıt, işçi geçiş önceliğidir. Baz istasyonlarımızın çalışabilmesi için elektriğe gereksinimi var. Afet bölgesinde de birinci andan itibaren elektrik verilebilen baz istasyonlarımızda hizmet verebiliyoruz. Tıpkı biçimde, jeneratörlerin yakıt gereksinimi için de Gerekli tedbirleri alıyoruz. Jeneratörlere yakıt desteği için bölgede 400’ü aşkın arkadaşımız misyon yapıyor. Binaların üstünde bulunan baz istasyonlarımızın Değerli bir kısmı zelzelede yıkıldı ya da hasar gördü. Yıkılan istasyonlarımızın yokluğunu taşınabilir baz istasyonlarımızla tamamlamaya çalışıyoruz. Yaşadığımız bu felaketin yaralarını daima Birlikte sarabileceğimize inanıyoruz. bütün imkânlarımızı kullanarak elimizden gelenin en düzgününü yapmaya devam edeceğiz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir