Mobil Öncelikli Dizin Oluşturma ve Mobil Kullanıcılar için Daha İyi Görünürlük

Mobil Öncelikli Dizin Oluşturma ve Mobil Kullanıcılar için Daha İyi Görünürlük

Genel Eyl 21, 2022 Yorum Yok

Şimdi mobil öncelikli dizine eklemeye geçiş yapılıyor ve sonuç, mobil kullanıcılar için daha iyi görünürlük. Ancak bu değişiklik, web sitesi operatörleri ve SEO’lar için çok iş getirecek. Mobil öncelikli dizine eklemeye geçiş yaparken kaçınılması gereken bazı yaygın hatalar vardır. Bu yeni yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ve nasıl ilerleyeceğinizden emin değilseniz yardım istemekten korkmayın.

Mobil öncelikli indeksleme, mobil öncelikli indekslemeye geçiştir

Mobil öncelikli indeksleme, Google’ın mobil kullanım için optimize edilmiş web sitelerine öncelik veren yeni indeksleme yaklaşımını ifade eder. Bu, Google botlarının bir web sitesinin masaüstü sürümü yerine önce mobil sürümünü tarayacağı ve dizine ekleyeceği anlamına gelir. Bu, siteniz mobil kullanım için optimize edilmemişse, SEO’nuz üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı anlamına gelir.

Mobil öncelikli dizin oluşturma işlemi, masaüstü sürümünden biraz farklıdır. Masaüstü dizini hala etkindir, bu nedenle üzerinde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. Ancak, sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmak için Arama Konsolunuzu yakından izlemelisiniz.

Google, mobil öncelikli dizine eklemeyi ilk kez Mart ayında duyursa da, tüm web siteleri geçiş yapmadı. Aslında, son dağıtım tarihi, web sitelerinin karşılaştığı öngörülemeyen zorluklara atıfta bulunarak Mart 2021’e ertelendi. Ancak Google, sitenizin mobil uyumlu olmasına yardımcı olacak birkaç ipucu sağlamıştır.

Mobil kullanıcılar için görünürlüğü artırır

Mobil öncelikli dizine ekleme, web sitenizin mobil kullanıcılar için görünürlüğünü artırmanın harika bir yoludur. Ancak, mobil sitenizdeki içeriğin masaüstü sitenizdeki içerikle eşdeğer olduğundan emin olmanız önemlidir. Bunun nedeni, masaüstü ve mobil sürümlerdeki DOM farklılıklarının Google’ın içeriğinizi anlamasını olumsuz etkileyebilmesidir.

Geçmişte, SEO’lar web sitelerinin masaüstü sürümünü birincil sürüm olarak görüyorlardı. En eksiksiz sürümdü ve yapılandırılmış veri işaretleme, hreflang (uluslararası etiketler) ve tam içerik içeriyordu. Sitenin masaüstü sürümü aynı miktarda yapıya sahip değildi ve dışarıdan çok fazla ilgi görmedi.

1 Temmuz 2019 itibariyle, yeni web siteleri mobil öncelikli sistemde otomatik olarak dizine eklenecektir. Web siteniz henüz Google’ın mobil öncelikli dizininde değilse, şimdi geçiş yapmalısınız. Geçiş kademeli ve otomatik olacaktır.

Mobil Öncelikli Dizin Oluşturma ve Mobil Kullanıcılar için Daha İyi Görünürlük

Mobil öncelikli dizine eklemede yaygın hatalar

Mobil öncelikli dizine eklemedeki yaygın hatalar, arama sonuçlarında sıralamanızın düşmesine neden olabilir. Web sitenizin mümkün olan en fazla trafiği almasını sağlamak için, mobil sayfalarınız için doğru yapıya sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, doğru URL’lerin kullanılmasını ve sayfanın mobil kullanıcılar tarafından erişilebilir olduğundan emin olmayı içerir. Bu sorunları kontrol etmek için URL Denetleme aracını kullanın.

Mobil öncelikli dizine ekleme, mobil kullanıcılara masaüstü sitenizi ziyaret edenlerle aynı deneyimi sunmayı amaçlayan yeni bir Google algoritmasıdır. Ancak, içerik sorunlarına yol açabilir. Googlebot, mobil sitenizi taradığında sayfalarınızın ne kadar alakalı olduğunu belirlemekte zorlanıyor. Sonuç olarak, mobil içeriğinizin masaüstü sürümünüzle aynı olduğundan emin olmalısınız.

Yavaş sayfa hızı – Yavaş sayfa hızlarına sahip sitelerin daha yüksek hemen çıkma oranları, sitede daha az zaman ve daha düşük dönüşüm oranı yaşama olasılığı daha yüksektir. Bu sorunu yaşamamak için sitenizin mobil cihazlarda hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olun. Siteniz yavaş yükleniyorsa, sayfa hızınızı kontrol etmek için SEMrush’ın Site Denetim aracı gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bu araç aynı zamanda mobil öncelikli indeksleme için optimizasyon yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Mobil öncelikli indekslemeye geçiş yapmak daha zor olacak

Bildiğiniz gibi, Google şu anda mobil öncelikli bir dizin oluşturma algoritmasına geçiş yapıyor. Bu inanılmaz derecede önemli bir değişiklik gibi görünse de, bu yeni yaklaşımın birkaç dezavantajı da var. Birincisi, içeriğinizi masaüstü sitenizden mobil sitenize taşımayı zorlaştıracaktır. Ayrıca, algoritma çok daha karmaşıktır.

Bu geçişi olabildiğince sorunsuz hale getirmek için web sitenizde duyarlı tasarıma sahip olmanız gerekir. Hem masaüstü hem de mobil sitelerinizde aynı HTML’yi kullanarak geçişin sorunsuz olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak, yeni mobil öncelikli dizine eklemenin bir sonucu olarak sitenizde bazı değişiklikler olacaktır.

Google’ın mobil öncelikli dizine ekleme duyurusu biraz kafa karışıklığına neden oldu. Bazı SEO’lar, değişimle ilgili haberleri panik durumuna çevirdi ve potansiyel müşterilere bir sürü FUD ile yeniden sattı. Bu değişiklik, daha küçük siteler için çok daha basit ve daha hızlı bir geçiştir, ancak daha büyük siteler için süreç daha zor olacaktır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir