Milyonlarca Android telefon, zararlı yazılımla geliyor

Genel May 14, 2023 Yorum Yok
Trend Micro’dan siber Emniyet araştırmacıları, milyonlarca Android aygıtın daha kullanıcıya ulaşmadan Kötü gayeli yazılım içerdiğini keşfetti. Etkilenen aygıtlar çoğunlukla uygun fiyatlı akıllı telefonlar olsa da akıllı saatler, akıllı TV’ler ve Öbür aygıtlarda da birebir durum Laf konusu. Sorunun kökeninin OEM’ler ortasındaki acımasız rekabetten kaynaklandığı belirtildi.

Sessiz sedasız yüklenen eklentiler!

Araştırmacılara nazaran, Android işletim sistemli aygıtlar istenmeyen ekstra eklentilerle geliyor. Üreticilerin kendi arayüzleri ziyanlı yazılım ve farklı eklentiler içeriyor. Kimi eklentiler daha geniş Amel modelinin kesimi ve dark web forumlarında ve hatta anne akım sosyal medya platfomlarında, bloglarda satılıyor. Bu eklentiler, aygıttaki hisli bilgileri çalmak, SMS iletilerini çalmak, toplumsal medya hesaplarının denetimini ele geçirmek, reklam ve tıklama sahtekarlığı için kullanılıyor. Eklentiler, beş dakika üzere epeyce kısa bir müddette cihazın tam kontrolünü ele alıyor.

Trend Micro, dokuz milyona yakın aygıtın bu tedarik zinciri saldırısından etkilendiğini söylüyor. Araştırmacılar, İsim paylaşmadı lakin raporda Çin‘in ismi birkaç Defa geçiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir