Microsoft’un engellenen dev Activision anlaşması: Şimdi ne olacak?

Genel Nis 29, 2023 Yorum Yok
İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) Microsoft‘un 69 milyar dolarlık ‘Call of Duty’ üreticisi Activision Blizzard’ı satın almasını bulut oyunlarında oluşacak inhisar tasasıyla engelledi. CMA’nın evvelki açıklamalarından satın alımı onaylayacağı düşünülüyordu lakin tam aksisi karar alındı. Pekala Microsoft’un Activision muahedesi için sırada ne var?

Microsoft’un Activision Blizzard mutabakatı suya mı düştü?

Tam olarak değil. Microsoft kararlılığının tam olduğunu ve temyize gideceğini söyledi. Microsoft, düzenleyici kurumun kararının pazara ait hatalı bir anlayışı yansıttığını belirtti. Çünkü CMA, daha evvelki açıklamasında satın alımın konsol pazarında Önemli bir tesir yaratmayacağını söylemişti. Bulut oyunculuğu ise günümüzde Fazla Ufak bir pazar.

Temyiz süreci nasıl işliyor?

Microsoft, Müstakil bir yargı organı olan ve birleşmenin aslını değil, yalnızca CMA’nın karar alma sürecini inceleyecek olan İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne (CAT) itiraz edebilir. Lakin bu noktada Microsoft artık Activision içeriğini İngiltere’deki Xbox kullanıcıları için Xbox Game Pass’ten Irak tutmayı Teklif etmek gibi yeni tahliller sunamayacak. Özellikle sinema, TV, görüntü oyunları ve müzik üzere sanayilere odaklanan hukuk firması Harbottle & Lewis “CAT, CMA’nın kararının temeliyle ilgilenmeyecek yahut tarafların delillerini toptan gözden geçirmeyecek” dedi. Yani, temyiz mahkemesi yanlışlı bir karar olup olmadığına bakacak.

Süreç hayli uzayacak

Microsoft’un 24 Mayıs’a kadar temyize gitmesi gerekiyor. Lakin temyiz süreci muhtemelen aylarca sürecek. Harbottle & Lewis’in kıdemli ortağı Edward Lane, temyiz mahkemesinin ‘basit‘ davaları dokuz aydan kısa bir müddette ele aldığını ancak Microsoft/Activision olayının Yalın bir şey olmadığını söylüyor.

Microsoft kazanırsa ne olacak?

Microsoft temyiz mahkemesini kazanırsa dava tekrardan CMA’ya iade edilecek. Microsoft’un burada imtiyazlar sunması gerekiyor. Çünkü CMA, inceleyecek ve kıymetlendirecek yeni bilgiler bulmazsa birinci aldığı karar sonucuna tekrar varabilir.

Ancak misal emsallere bakıldığında durum Microsoft açısından Fazla uygun görünmüyor. CMA, 2021 yılında Meta’nın Giphy’yi satın almasını engellemişti. Meta süreci temyize taşımış ve dava CMA’ya Geri dönmüştü. Fakat CMA yeni başvuruyu tekrar kıymetlendirerek tıpkı kararını korudu ve Meta, Giphy’yi satmak zorunda kaldı. Öbür emsal davalarda CMA’nın kararını kısmen değiştirdiği görülüyor. FNZ ve GBST birleşmesinde olduğu üzere Microsoft, Activision Blizzard’ın tamamını almak yerine birtakım kısımlarını satın alabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir