Microsoft, sanal gerçeklik ve HoloLens’in arkasındaki tüm ekipleri işten çıkarıyor

Genel Oca 22, 2023 Yorum Yok
Birkaç gün Evvel Microsoft, global işgücünün yaklaşık yüzde 5’ine tekabül eden 11.000 çalışan ile yollarını ayıracağını duyurdu. Görünüşü şirket, en Aka neşter darbelerini HoloLens, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik kısımlarında yapıyor.

Microsoft, AR ve VR’a olan inancını kaybetmiş olabilir

Microsoft tarafından sanal gerçeklik alanında daha ağır bir aktiflik gösterebilmek emeliyle 2017’de satın alınan AltSpaceVR ve gerisindeki tüm grup ile yollar ayrılmış durumda. Yapılan açıklamaya nazaran AltSpaceVR, Mart ayında büsbütün kapanacak. AltSpaceVR’ın yanında Microsoft, tanınan MRTK yazılım çerçevesinin arakasındaki bütün grubu de ıskartaya çıkartıyor. Mixed Reality Took Kit olarak Anlatım edilen platformlar ortası yazılım çerçevesi Unity VR entegrasyonları ve HoloLens üzerinde Aka kıymete sahipti.

[bkzdh=159493[

Öte yandan HoloLens, eserin baş mimarı Alex Kipman’ın ayrılmasının akabinde nihayet yıllarda esasen epey küçülmüştü. Microsoft’un HoloLens ile ilgili en Aka ve tahminen de Biricik odağı ABD ordusuyla yapmış olduğu muahede. ek olarak önümüzdeki ay yeni bir sürüm çıkarması beklenen MRTK’nın ardındaki bütün grubun kapı önüne konması, Microsoft’un sanal gerçekliğe olan inancının kaybolmuş olduğunun bir göstergesi olabilir. Hatta bunun da ötesinde Microsoft bünyesindeki oyun markalarında da öncemli kesintilere gidiyor. İşten çıkarmalardan etkilenen stüdyoların başında The Coalition, 343 Industries ve Bethesda üzere Kıymetli kıymetler bulunuyor.

Teknoloji firmalarındaki bu dev işten çıkarmalar aslında sorumsuzca büyümenin bir göstergesi olabilir. Firmalar pandemi periyodunda hiç olmadığı kadar yüksek ölçüde işçi alımına gitmişti. Artık ise pandemi devri geride kaldı ve kuvvetli iktisat koşulları gün yüzüne çıktı. Hasebiyle şirketler karlılıklarını koruyabilmek ismine önceliği olmayan alanlardan uzaklaşmaya çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir