Microsoft, beklentileri aştı! İşte yazılım devinin son çeyrekte kazandığı para

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Microsoft 2023 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yazılım üreticisi 3. çeyrekte 52,9 milyar dolar gelir ve 18,3 milyar dolar net gelir elde etti. Gelir yüzde 7, net gelir ise yüzde 9 oranında arttı. Windows, Xbox ve Aygıt gelirleri bu çeyrekte ağır vuruş alırken, Microsoft’un bulut, ofis ve sunucu işletmeleri öteki alanlardaki kayıpları ziyadesiyle telafi etti.

Microsoft beklentileri aştı

Microsoft bir evvelki çeyrekte de Windows ve Aygıt gelirleri açısından güç bir Devre geçirmişti ve üçüncü çeyreğin de pek farkı yok. PC üreticilerinin Windows’u dizüstü bilgisayarlara ve PC’lere yerleştirmek için Microsoft’a ödediği fiyat olan Windows OEM geliri üçüncü çeyrekte yüzde 28 oranında düştü. Berbatlaşan PC sanayisi nedeniyle Microsoft’un Aygıt gelirlerini de etkiledi.
Cihaz gelirleri üçüncü çeyrekte yüzde 30 oranında düştü. Aygıt gelirleri Microsoft’un Xbox çalışmalarını kapsamıyor. Xbox Game Pass’in büyümesi sayesinde Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde yüzde 3’lük hafif bir artış meydana gelirken Xbox donanım geliri (yani satışları) yüzde 30 oranında düştü. Oyun gelirleri de bunlara bağlı olarak yüzde 4 azaldı.

Sunucu ve bulut işi anne gelir kaynağı

Donanım satışlarındaki düşüşe Karşın Microsoft CEO’su Satya Nadella Xbox’ta “aylık etkin kullanıcı ve aylık etkin Aygıt sayısında üçüncü çeyrek rekoru kırdık” diyor. Microsoft ayrıca aboneliklerden elde edilen gelirde neredeyse 1 milyar dolara ulaştı. Öte yandan Microsoft hala Xbox Game Pass abone sayıları hakkında bir güncelleme sunmuyor. Microsoft, Xbox Game Pass’in Ocak 2022’de 25 milyon aboneye ulaştığını söylemişti lakin bir yılı aşkın müddettir bu mevzuda bir güncelleme yapılmadı.
Xbox, aygıtlar ve Windows OEM gelirlerindeki zayıflık, Microsoft’un ilgili ünitesinin Yekün gelirlerinin bir evvelki yıla nazaran yüzde 9’luk bir düşüşle 13,3 milyar dolara gerilediğini de belirtelim. Fakat Office, bulut ve sunucu eserlerindeki gelir, Xbox, aygıtlar ve Windows’u Çok çok telafi etti. Sunucu eserleri ve bulut hizmetleri geliri yüzde 17, Azure geliri ise yüzde 27 arttı. Bu kısmın Yekün geliri yüzde 16 artışla 22,1 milyar dolara ulaştı. Office, LinkedIn ve Dynamics’in olduğu kısmın Yekün gelirleri ise yüzde 11 artışla 17,5 milyar doları buldu.. Microsoft 365 tüketici aboneleri bu çeyrekte yüzde 12 artarak 65,4 milyon aboneye ulaştı. Office ticari eserleri ve bulut hizmetleri geliri de bu çeyrekte yüzde 13 artarken, Office 365’in ticari geliri yüzde 14 arttı. Microsoft’a nazaran LinkedIn de bu çeyrekte “rekor etkileşim” gördü. Toplumsal ağdaki oturumlar yüzde 15, gelirler ise yüzde 8 oranında arttı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir