Metaverse rüyası çabuk bitti: Yatırımlar durduruldu

Genel Şub 19, 2023 Yorum Yok
Risk sermayedarları, hususa olan ilginin azalması nedeniyle metaverse projelerine yatırım yapmayı bıraktı. Bu durum Financial Times muhabiri Jemima Kelly tarafından şu sözlerle bildirildi:

Artık Fazla Nakit toplamak istiyorsanız, projenize ‘üretken Yapay zeka’ ismini verseniz yeterli olur. Metin, imaj yahut Öbür içerikler üretebilen Yapay zeka. Bu kesime yapılan risk sermayesi yatırımları 2020’den 2022’ye %425 arttı.

Yatırımcılar metaverse’e inanmıyor

Financial Times’a nazaran Meta’nın yerli yatırımcıları da metaverse fikrine sıcak bakmıyor. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg‘in kısa bir mühlet Evvel metaverse’ün “yaptığımız işin sadece Ufak bir parçası” olduğunu söylemek zorunda kalmasının nedeni de bu.

Google Trends‘e nazaran, ‘metaverse‘ sözüyle yapılan sorguların sayısı Yıl içinde %80 oranında düştü. Meta Quest sanal gerçeklik başlıklarını üreten Reality Labs ise 2022 yılını 13,7 milyar dolar işletme zararıyla kapattı.

Ayrıyeten Meta’da, metaverse üzerinde çalışmak üzere yaklaşık 10.000 AB çalışanını işe alma projesi “askıya alındı“. Kelly, “Bu ortada Microsoft, başlangıcından yalnızca dört ay sonra metaverse grubunu kovdu ve 100 çalışanını işten çıkardı.” dedi.

Bill Gates’e nazaran yenilikçi değil

George Washington Üniversitesi‘nde internet üzerine çalışan bir profesör olan Dave Karpf ise verdiği demeçte, “En Aka sorun, araçlar ne kadar güzel olursa olsun, insanların hala Aka ölçüde meta kozmosa girmek istememesidir.” dedi. Kelly, metaverse’ün “henüz başlamadan bittiği” sonucuna varıyor.

Daha Evvel milyarder Bill Gates de metaverse’ün gelişimine karşı çıkmıştı. Ona nazaran metaverse yenilikçi bir şey değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir