Martı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odası arasında ‘korsan’ kavgası

Genel Kas 16, 2022 Yorum Yok

Elektrikli scooter kiralama platformu Martı, geçen ay Martı TAG (Tek Araçla Gidelim) ismindeki yeni özelliğini duyurmuştu. Martı TAG, şoförlerin kendi araçlarını Öbür yolcularla paylaşarak masraflarını düşürülmesine İmkan tanıyor ve yolcular için Müsait fiyatlı seyahat imkanı sunuyor. Martı, bu uygulama sayesinde trafik yoğunluğunu azaltmayı, Etraf şuurunu yaygınlaştırmayı ve paylaşım iktisadı kültürünü artırmayı amaçlıyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Martı TAG’in iptali için başvurdu

Martı TAG’a birinci reaksiyon taksicilerden geldi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, bu uygulamayı “korsanlık” olarak tanımladı ve uygulamanın iptali için resmi kurumlara müracaatta bulundu. Bahisle ilgili olarak Twitter’dan paylaşım yaptı.

Martı CEO’su Öktem: “İstanbul sizin yüzünüzden mağdur”

Martı’nın CEO’su Oğuz Alper Öktem, Twitter’dan görüntü paylaşarak Türlü açıklamalarda bulundu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu tarafından tehdit edildiğini açıkladı.

Ayrıca Martı CEO’su Öktem, İstanbul’daki taksi sorunları hakkında konuştu. araç paylaşım sisteminin ehemmiyetini anlattı. Taksi sıkıntıları hakkında şunları söyledi:

“İstanbul sizin yüzünüzden mağdur. Beşerler taksi bulamadığı için karısını doğum için hastaneye götüremiyor. Çocuklar taksi bulamadığı için ÖSS’yi kaçırıyorlar. Biz senin yarattığın bu hastalıklı sisteme deva olsun diye çevreci, yasal, ekonomik, trafiği çözen bir şey yaratıyoruz. Beşerler hatır nakliyeciliği yapabilsinler diye bir teknolojik altyapı kuruyoruz, buna da taş koyuyorsun. Sana kalsa beşerler eşleriyle dostlarıyla da otomobile binmesinler. Bu carpool denen Hadise yıllardır yurtdışında Mevcut hatta ABD’de sol şeritten otomobilde Biricik şahıs gidemezsin. Arabanda iki üç şahıs varken sol şeride geçebilirsin.

Taksi işçisi kardeşim, günde 12 saat haftada 7 gün trafikte direksiyon sallıyorsun. Hiçbir toplumsal garantin ve mesain yok. Minimum fiyat kazanmak için kendini paralıyorsun. Bu sistem adaletsiz bir sistem. Bu sistemi kuranların kimin olduğunu uygun bil. Emeği senden lakin ekmeği diğeri yiyor. Senin gerinde asıl ben varım. Bu olaydan sonra hele bu işin tahlili için bırak mesleğimi kellemi ortaya koydum, hodri meydan.”

“Arkandayız Martı” Twitter’da gündem oldu

Martı CEO’su Öktem’in paylaşımından sonra Twitter’da Fazla sayıda vatandaş kendisine takviye davetinde bulundu. “Arkandayız Martı” cümlesi kullanılarak nihayet 24 saatte 5 binin üzerinde Tweet atıldı. Türkiye gündemi listesine girdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir