Mahkemeden Martı’ya erişim engeli kararı!

Genel Mar 08, 2023 Yorum Yok
Korsan nakliyecilik yaptığı savıyla Martı TAG ve Martı Motosiklet hizmetlerine yönelik açılan davadan erişim pürüzü kararı çıktı. İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, Martı TAG ve Martı Motosiklet’e erişim mahzuru getirilmesine karar verdi.

Erişim manisi kararı şimdi Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından yürürlüğe alınmadı. Martı’nın mahkeme kararına bir hafta içinde itiraz hakkı bulunuyor.

Martı TAG ve Martı Motosiklet özellikleri Martı uygulamasının içerisinde yer alıyor. Bu iki özelliğe erişim pürüzü getirilirse Martı’nın scooter kiralama hizmetine de erişim sağlanamayabilir.

Korsan nakliyecilik gerekçesiyle erişim pürüzü kararı verildi

İstanbul Arabacılar Esnaf Odası’nın avukatları tarafından İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, davalı Martı İleri Teknoloji Anonim Şirketinin “Martı TAG” ve “Martı Motosiklet” uygulamasıyla Yasa dışı korsan nakliyatı gerçekleştirdiği öne sürülerek, taksi esnafı istikametinden haksız rekabet oluşturan bu fiillerin tespiti ve engellenmesi talep edildi.

“Tek Araçla Gidelim” uygulamasında taksici olmayan, toplu taşıma aracı kullanım evrakı bulunmayan bireylerin araçlarını ticari hedefle kullandıkları belirtilen dilekçede, kullanılan elektrikli motosikletlerin de müsaade ve ruhsatlarının olmadığı aktarıldı. Makul bir fiyat karşılığında seyahat yapıldığı ve ticari taşıma ruhsatına sahip olmayan bireylerin vergi vermeyerek yolcu taşıdığı kaydedildi. Martı TAG ve Martı Motosiklet’e erişim manisi talep edildi.

İstanbul 14. Asliye Ticaret Mahkemesi, davacının ihtiyati Tedbir talebinin kabulüne karar veren mahkeme, www.marti.tech internet sitesi ile MARTI isimli taşınabilir uygulama üzerinden sunulmakta olan “Martı TAG” ve Martı Motosiklet” ile ilgili erişim engeli getirilmesine hükmetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir