MacOS’taki kötü amaçlı yazılımların yarısı tek bir uygulamadan geliyor: Mac’inizde yüklü mü?

Genel Kas 17, 2022 Yorum Yok
Elastic Security Labs kısa bir müddet internet Emniyet trendlerini içeren 2022 Global Tehdit Raporu‘nu yayınladı. Paylaşılan bilgiler macOS platformunun Hariç tehditlere karşı nispeten yeterli korunduğunu gösterirken, Kötü gayeli yazılımların neredeyse yarısının tek bir uygulamadan kaynaklandığını ortaya koydu.

İşletim sistemlerine nazaran Kötü hedefli yazılım oranları Windows‘ta %54.4, Linux‘ta %39.4 ve macOS‘ta ise %6.2 olarak sıralanıyor. Apple’ın platformunda güvenliğe öncelik vermesi ve macOS’un masaüstü pazarındaki Ufak hissesi göz önüne alındığında bu esasen beklendik bir sonuç.

MacKeeper uygulamasına dikkat!

Esas Farklı olan şey Mac’lerdeki bütün Kötü maksatlı yazılımların %48’inin Biricik bir kaynaktan geliyor olması. MacKeeper isimli uygulamadan bahsediyoruz. Daha da ironik olan şey bu uygulamanın Mac’leri “korumak üzere” tasarlanmış olması. Fakat MacKeeper, kapsamlı izinler ve süreçlerin yanı Dizi belgelere erişime sahip olması nedeniyle saldırganlar tarafından sisteme Üzücü maksatlı yazılım bulaştırmak için sıklıkla kullanılıyor.

Elastic Security Labs mevzuyla ilgili Fazla Çok detaya girmemiş olsa da MacKeeper oldukça tartışmalı bir üne sahip. Birçok kullanıcı uygulamanın bilgisayardan tamamen kaldırılmasının Fazla güç olduğunu söylerken MacKeeper’ı “kötü maksatlı antivirüs” olarak tanımlıyor.

2014 yılında eserin eski geliştiricisi Zeobit aleyhinde, MacKeeper’ın gerçekte Mevcut olmayan virüsleri tespit ederek bunları kaldırmak için Gereksiz yere fiyat talep ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. Uygulamanın Düzmece virüs ikazları ile kullanıcılardan para koparma teşebbüsünde bulunduğu sav edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir