Küresel DRAM gelirleri 2008 krizinden beri eşi görülmemiş şekilde çakıldı

Anakart Driverları, Donanım Kas 17, 2022 Yorum Yok
TrendForce bilgileri DRAM sektöründe çarpıcı gelir kayıplarını ortaya koydu. DRAM sanayisi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde gelirlerinin Aka bir kısmını kaybetti. Bu düşüş, dalın global iktisadın Aka bir finansal krizle sarsıldığı 2008’de yaşanan düşüşten sonraki tarihi en Aka ikinci düşüş.

Paylaşılan bilgilere nazaran 2023 yılının üçüncü çeyreğinde DRAM sanayisinin gelirleri çeyrek bazda yüzde 29 düşerek 18,19 milyar dolara gerilemiş durumda. Global enflasyon ve artan faizler tüketici elektroniği alanındaki talebi daraltmaya devam ediyor. Bu nedenle DRAM taleplerinde de azalma çeyreksel olarak yüzde 15 düzeylerine tırmanmış durumda.

Samsung, SK hynix ve Micron çakıldı

Ferdi DRAM tedarikçilerinin 3Ç22’deki performanslarına bakıldığında, birinci üç tedarikçinin (örn. Samsung, SK hynix ve Micron) tümünde çeyrekten çeyreğe gelir düşüşü gözlemlendi. Samsung, 7,4 milyar dolar ile yüzde 33,5 gelir kaybı yaşayarak bütün firmaların önünde yer aldı. Akabinde yüzde 25,2 düşüş ve 5,24 milyar dolar gelir SK Hynix geliyor. Micron ise 4,81 milyar dolar gelir elde ederken yaşadığı gelir kaybı ise yüzde 23,3. Bu ortada Samsung’un anne rakiplerine yaklaşık yüzde 3 büyüklüğünde pazar hissesini kaptırdığı da görülmekte.

Öte yandan bilgiler bölümün Önemli bir süratte daraldığını gösterse de birinci üç firmanın kar marjlarının hala daha kuvvetli olduğunu gösteriyor.

Tedarikçilerin kapasite genişletme planları konusunda Samsung, nihayet vakitlerde kamera modüllerine olan talepteki düşüş nedeniyle eski yonga sürece kapasitesinin DRAM’den CMOS imaj sensörlerine transferini kademeli olarak yavaşlattı. istikbal Yıl Samsung, yeni fab P3L’nin faaliyete geçmesiyle Birlikte DRAM üretim kapasitesini artıracak. Lakin envanter azaltımının başlangıçta beklenen süratte ilerlemediğini gören Samsung, üretim artışını sınırlamak için teknoloji geçişini yavaşlatacak. SK hynix’e bakıldığında, teknoloji geçişini biraz frenleyerek istikbal Yıl üretim artışını da dizginleyecek. Micron‘a geçersek, 1beta nm süreciyle Birlikte seri üretimi biraz daha geriye çekmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir