Küçük bir nükleer savaş bile küresel yok oluşa neden olabilir: Nasıl mı?

Genel Kas 20, 2022 Yorum Yok
ABD ve Rusya yakın vakitte, dünyanın en Aka iki nükleer cephaneliğini düzenleyen Biricik mutabakat olan Yeni START Mutabakatı üzerinde müzakereler yapmayı kabul ettiklerini duyurdu. Bu elbet âlâ bir haber olsa da bizi rehavete sürüklememesi gerekiyor. Çünkü nükleer bir Cenk tehlikesi, soğuk savaştan bu yana birinci Defa bu kadar tehditkar ve yüksek sesle söylenecek bir pozisyona geldi.

Dünyada 10.000’den Çok nükleer Cenk başlığı bulunuyor ve bu başlıkların Aka kısmı ABD ve Rusya’nın cephaneliğinde bulunuyor. Yekün 9 ülkede bulunan nükleer Cenk başlıklarının sayısı ise 15.000 civarında olduğu iddia ediliyor ve yaklaşık 12-13 bin adedini iki ülkede yer alıyor: ABD ve Rusya.

Etkisi Ufak sayılabilecek nükleer bir savaş, bölgede yaşayan kurbanların fecî mukadderatlarının ötesinde Aka ölçekli çevresel değişimler ve iklim sisteminin derinden değişimi üzere yıkıcı bir tesiri olabilir. Kaldı ki 6 Ağustos 1945’te Hiroşima ve üç gün sonra Nagazaki’ye bırakılan atom bombasından hayatta kalanların anlattığı kıssalar bunları doğruluyor.

Öte yandan bu alanda yürütülen bilimsel çalışmalar Mahallî bir nükleer çatışmanın bile günümüz dünyasında iklim felaketine yol açabileceğini gösteriyor.

Küresel kıtlık ve iklim çöküşü

1982’de, ortalarında Carl Sagan’ın da bulunduğu bir Küme ilim insanı, nükleer savaşı takip edebilecek bir iklim kıyameti konusunda ihtarlarda bulunmuştu. Yaptıkları çalışma sonucunda Yalın bilgisayar simülasyonlarını ve tarihi volkanik patlamaları doğal analoglar olarak kullanarak, kentsel yangın fırtınalarından stratosfere yükselen dumanın güneşi yıllarca nasıl engelleyebileceğini gösterdiler.

Aralarında Carl Sagan’ın da bulunduğu ilim insanlarının yaptığı bu çalışmada Ufak bir nükleer savaşın, “nükleer kış” ile sonuçlanacağını, Cenk alanından Fazla uzakta feci bir kıtlığı tetikleyebileceği keşfedildi. 1980’lerde Ronald Reagan ve Mihail Gorbaçov, bu bilimsel yapıta atıfta bulunarak nükleer bir savaşın kazanılamayacağını ilan etmişti.

Güncel araştırmalar ne gösteriyor?

Yapılan yeni araştırmalar nükleer savaşın potansiyel iklim tesirini gözler önüne seriyor. Yeni simülasyon ve hesaplama teknikleri sayesinde nükleer bir çatışmanın iklim sistemini Aka ölçüde bozacağı ve global kıtlığa neden olacağı ortaya konuyor. Bunun ötesinde mümkün bir çatışmanın tesirleri onlarca hatta binlerce Yıl boyunca sürecek ve okyanus ekosistemini Aka oranda etkileyecek.

Baltık Denizi buz tutacak

Araştırmacılar ABD ile Rusya ortasında, yanan kentlerden atmosferin üst kısmına ulaşan 150 milyar ton kurumla (hidrokarbonların Noksan yanmasıyla ortaya çıkan ve saf olmayan karbon parçacıklarından oluşan kütle) sonuçlanan bir nükleer Cenk senaryosunu inceleyerek sonuçları paylaşmış durumda.

Düşük Fer ve süratli soğumanın, Arktik deniz buzunun dramatik bir biçimde genişlemesi de iç olmak üzere okyanusta Aka fizikî değişikliklere neden olacağı yapılan araştırmada aktarılıyor. Avrupa’nın etrafındaki denizlerin buz tutması balıkçılık iç bütün nakliye imkanlarını bloke edecektir. Simülasyona nazaran savaştan yalnızca üç Yıl sonra Baltık Denizi tüm Yıl boyunca buzla kaplanır hale gelecek, Kopenhag ve St. Petersburg üzere Kıymetli limanlar kapanacak ve kıtlık baş gösterecek. Hindistan ile Pakistan ortasında daha hudutlu bir çatışma senaryosunda bile, 27 ila 47 milyar ton kurum üst atmosfere salınacak ve bunun sonucunda ortaya çıkan soğuma, şimal Avrupa üzerinden nakliyeyi Önemli halde tehlikeye atacak.

En Çok okyanuslar etkilenecek

Nükleer savaşın çevresel tesirleri uzun vadeli sıkıntıları Birlikte getiriyor. Örnekleri incelediğimizde de bunu görüyoruz. Nükleer savaşın yahut bombanın atıldığı yerdeki ekolojik sistemin olağana dönüşü onlarca hatta yüzlerce Yıl alıyor. Lakin bu sayılar okyanus ve deniz için geçerli değil. Okyanuslar ve denizler tıpkı atmosfer üzere katmanlardan oluşur ve tabiatı gereği su Fazla daha yavaş ısınır ve soğur. Münasebetiyle okyanus ve denizler, atmosferden Fazla daha uzun bir “hafızaya” sahiptir.

Nükleer Cenk üzere Birden değişiklikler bir insan hayatı içerisinde okyanuslarda Geri alınamaz tesirlere Sebep olur. Hatta bu tesirler birinci durumuna hiçbir Vakit dönemeyebilir ve okyanus ekosistemi kökünden, temelli olarak değişebilir. Unutmamakta fayda var, ekosistem bir bütündür ve bir yerdeki kalıcı değişiklik çarkların hepsini tesirler. Bilinenin tersine dünyada oksijenin anne kaynağını ormanlar değil okyanuslar oluşturuyor, münasebetiyle bu alandaki değişiklik her şeyi etkilemekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir