Karadeniz’de 3GW kapasiteli yapay enerji adası kurulabilir

Genel Oca 19, 2023 Yorum Yok
Aleni deniz rüzgar enerjisi denize kıyısı olan ülkeler için Önemli bir güç potansiyeli sunuyor. Bu bağlamda Karadeniz de Değerli ölçüde bir potansiyeli barındırıyor. Aktarılanlara nazaran Energy Policy Group‘un (EPG) 2020’de yaptığı çalışmada Romanya’nın 94 GW’lık açık deniz rüzgar kapasitesi bulunuyor. Yeni yayınlanan bir rapor ise bu kapasitenin “enerji adası” projesiyle kullanılabileceğini gösteriyor.

Karadeniz’de güç adası projesi

Bağımsız Rumen güç ve iklim siyaseti niyet kuruluşu Energy Policy Group’a (EPG) nazaran, Romanya ve Bulgaristan’ın ortak bir proje için, Aleni deniz rüzgar konuşlandırması Romanya’nın dekarbonizasyon eforlarına Aka bir takviye sağlayabilir. Kurulacak Yapay “enerji adası” dağınık bir formda olan Aleni deniz rüzgar türbinlerinin toplandığı bir merkez pozisyonunda olacak. Tıpkı vakitte bu güç adası yeşil hidrojen üzere öteki güç çeşitlerini birleştirmek için Yapay bir merkez olarak kullanılabilir. Benzeri bir proje üzerinde Danimarka ve Belçika da çalışıyor.

teşkilat geçen hafta Yapay bir Romanya-Bulgaristan güç adası ve her ülke tarafından kurulan 3 GW‘lık Aleni deniz türbinlerinin potansiyelini inceleyen bir senaryo sundu. Bu durumda, iki ülke Karadeniz’deki Aleni deniz rüzgar potansiyelini daha verimli bir biçimde ortaya çıkarabilecek ve şebeke zorluklarını çözebilecek EPG ayrıyeten, bu türlü bir projenin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan da iç olmak üzere Karadeniz bölgesindeki öbür ülkelerle enterkonneksiyon (ulusal elektrik sisteminin diğer bir ülkeye ilişkin elektrik sistemine bağlanması) kapasitesinin geliştirilebileceğini söyledi.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Shabla ve Romanya’nın Köstence kentindeki potansiyel bir heyetim Romanya için yaklaşık 8,4 milyar euro (9,08 milyar dolar) fiyatında Yekün harcama manasına geliyor. EPG, Romanya’nın karbon nötr hale gelmesi için 2050 yılına kadar Karadeniz’e kabaca 15 GW Aleni deniz rüzgar türbini kurması gerektiğini varsayım ediyor. Hesaplamalarına nazaran, 3 GW’lık bir proje Romanya iktisadına 6,3 milyar euro katma değer katacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir