James Webb teleskobu sistemimiz dışında bulunan ilk asteroit kuşağını fotoğrafladı!

Genel May 09, 2023 Yorum Yok
Gökbilimciler, James Webb Uzay Teleskobu‘nu (JWST yahut Webb) kullanarak Güneş sistemimizin ötesinde keşfedilen ve Dünya’dan yaklaşık 25 ışıkyılı uzaklıkta bulunan Fomalhaut adlı genç, sıcak bir yıldızı çevreleyen birinci asteroit jenerasyonunu yakından görüntüledi. Bu tozlu nesiller, Güney takımyıldızı Piscis Austrinus‘un en parlak yıldızı olarak geceleyin görülebilen Fomalhaut’u çevreliyor.

Webb’den Değerli keşif

Fomalhaut’u çevreleyen halka yapısı 1983 yılında NASA‘nın Kızılötesi Astronomik Uydusu (IRAS) tarafından keşfedildi. O vakitten beri gökbilimciler Hubble ve Spitzer Uzay Teleskobu ile Hawaii’deki Mauna Kea gözlemevi de iç olmak üzere Türlü yer ve Uzay tabanlı teleskoplar kullanarak bu halka sistemini incelemeye çalıştılar. Bu tesisler en Hariç halkanın keskin imgelerini elde edebildi, fakat karmaşık İç halkaları incelemek en azından var araçlarla zordu.

Webb ise kızılötesi görüş yeteneklerini kullanarak iki İç neslin yapısını birinci Kez gibisi görülmemiş ayrıntılarla ortaya çıkardı. Çalışmanın müelliflerinden Schuyler Wolff, yaptığı açıklamada “Webb’in sahiden üstün olduğu nokta, bu İç bölgelerdeki tozdan kaynaklanan termal ışımayı fizikî olarak gösterebilmesidir. Böylelikle daha Evvel hiç göremediğimiz İç jenerasyonları görebiliyoruz” dedi.

Düşünülenden Fazla daha karmaşık

NASA’ya nazaran bu tozlu yapılar Güneş sistemimizin anne asteroit neslinden (Jüpiter ve Mars arasında) ve Kuiper nesillerinden (Neptün’ün ötesinde bulunan kayalar ve toz) Fazla daha karmaşık bir yapıda. Bu ortada, belirtilenlere nazaran gözlemlenen jenerasyonun en dışındaki jenerasyon, Güneş sistemimizde bulunan Kuiper Jenerasyonu’nun iki sert büyüklüğünde. Arizona Üniversitesi’nden ve makalenin başyazarı Andras Gaspar, “Bu halkalardaki desenlere bakarak, bir gezegen sisteminin nasıl görünmesi gerektiğine dair Ufak bir taslak oluşturmaya başlayabiliriz” dedi.

Gökbilimciler, Fomalhaut’un Hariç ve İç halkaları ortasında gizemli bir boşluk ayrım etmelerine Karşın sistemde hiçbir gezegen keşfedilmediği için genç yıldızı çevreleyen nesilleri eksik bir bulmaca olarak görüyorlar. Bu yeni boşluk Neptün ya da Uranüs üzere bilinmeyen bir buz devi gezegenin varlığına işaret ediyor olabilir. Webb’in yaptığı müşahedeler birebir vakitte Hariç halkada iki mümkün Ufak gezegenin çarpışmasına işaret eden ağır ve büyük bir toz bulutunu da tespit etti. Takım, JWST’yi gelecekte öbür yıldızların etrafındaki yıkıntı disklerini incelemek ve görüntülemek için kullanmayı umuyor. Araştırma takımına nazaran Fomalhaut yıldızının etrafındaki bu yıkıntı nesillerinin gizli köşelerinde dönen Uranüs ve Neptün boyutunda üç yahut daha Çok gezegen olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir