İsveçli bilim insanları yanlışlıkla Norveç’e roket attı

Genel Nis 30, 2023 Yorum Yok
İsveç Uzay Kurumu (SSC) geçtiğimiz Pazartesi günü ülkenin kuzeyindeki Esrange Uzay Merkezi’nden bir araştırma roketi fırlattı. TEXUS-58 roketi 250 kilometre yükseklikte sıfır yerçekimi şartlarında deneyler yapmak için kullanıldı.

Fırlatmanın ikinci kademesinde roketin başlangıç noktasına Geri dönmesi bekleniyordu. Fakat bir şeyler ters gitti ve Füze büsbütün farklı bir yere, komşu ülke Norveç’e düştü. İki İskandinav ülkesi ortasında uzun müddettir barış ve yeterli komşuluk ilgileri kurulmuş olmasına Karşın Hadise Önemli bir sansasyona neden oldu.

TEXUS-58 dönüş yolunda rotasından saptı ve planlanan pozisyonunun 40 kilometre kuzeybatısına düştü. Her ne kadar dağlık bölgede ıssız bir alana düşen Füze rastgele bir yaralanma yahut can kaybına neden olmasa da, Norveç hükümeti bu Cin bir olayın kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Konu ciddiyetle ele alınıyor”

Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hududun Norveç tarafında gerçekleşen her türlü müsaadesiz aksiyonun çok ciddiye alındığı Anlatım edilirken, bunun büyük hasara neden olabilecek Fazla Kıymetli bir Hadise olduğu vurgulandı. Ayrıyeten Hudut ihlali durumunda, sorumluların derhal Müsait kanallar aracılığıyla Norveç makamlarını bilgilendirmesinin nihayet derece Değerli olduğu aktarıldı.

Esrange Uzay Merkezi yetkilisi Marko Kohberg ise 1.6 ton yükündeki roketin planlanandan farklı bir tarafa sapması konusunun ciddiyetle ele alındığı söyledi. Şu anda olayın nedenlerinin araştırıldığını belirten Kohberg spekülasyonlara kapılmadan soruşturmanın sonuçlarının beklenmesi gerektiğini Anlatım etti.

En yakın yerleşim yerinin 10 kilometre uzağına düşen roketin Çabucak sonraki gün helikopterle Esrange’e getirildiği kaydedildi. Lakin Norveç Dışişleri Bakanlığı, komşularının enkazı kendi topraklarından müsaadesiz olarak çıkarma hakkı olmadığını söylerken, İsveç’in bu tenkitlere aldırış etmediği görülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir