iPhone’daki bir güvenlik özelliği, hırsızların işini kolaylaştırdı

Genel Nis 24, 2023 Yorum Yok
Günümüzde birçok kişi iPhone kullanmakta. Lakin iPhone kullanıcılarına üzücü bir haberimiz var. Zira yeni bir rapora nazaran hırsızlar, iPhone kullanıcılarının banka hesapları üzere ferdî datalara erişmenin yeni bir yolunu buldular.

Kurtarma anahtarınız bile çalınan Apple Kimliğinizi Geri getiremeyebilir

WSJ tarafından hazırlanan raporda Greg Frasca isimli bir iPhone kullanıcısı, birisi onun parolasını girdiğini gördükten sonra iPhone 14 Pro’sunu Chicago’daki bir barda çaldığını söyledi. Argümana nazaran hırsız, kurbanın bankacılık ve Apple Pay hesaplarına erişim elde etmek hedefiyle iPhone’u çaldı. Hırsızlar, parola aracılığıyla iPhone’a erişmeyi başardılar ve kullanıcı Apple hesabına erişemesin diye Apple Kimliği parolasını değiştirdi.

Hırsızlar, iPhone sahibinin Apple Kimliğine erişmesinin önüne geçmek için Kurtarma Anahtarı özelliğini de etkinleştirdi. Kurtarma Anahtarı özelliği, rastgele oluşturulmuş 28 karakterlik bir koddur ve parolanızı değiştirmenize yahut Apple Kimliğinize Geri dönmenize Yardımcı olur. Bu nedenle Şayet bir şahıs parolanızı biliyorsa ve iPhone’unuza erişebiliyorsa, Apple Kimliğinizi kilitleyebilir ve izlemeyi devir dışı bırakabilir.

Konu ile ilgili İzah yapan Apple, “Bu tecrübeye sahip insanlara sempati duyuyoruz ve ne kadar Ender olursa olsun kullanıcılarımıza yönelik bütün akınları Fazla ciddiye alıyoruz. Kullanıcılarımızın hesaplarını ve bilgilerini korumak için her gün yorulmadan çalışıyoruz ve bunun üzere ortaya çıkan tehditlere karşı her Vakit ek müdafaaları araştırıyoruz.” dedi.

Bir şahıs aygıtınızın şifresine eriştiyse yapabileceğiniz pek bir şey bulunmamakta. Bu sebeple cemiyet içerisinde Face ID ve Touch ID‘yi kullanmanız tavsiye edilmekte.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir