iOS 16.4 ile Türkiye’deki iPhone’larda 5G aktif olacak

Genel Şub 17, 2023 Yorum Yok
Apple, üç haftalık ortanın akabinde yeni iOS 16 beta sürümü yayınladı.

iOS 16.4 yenilikleri

iOS 16.4 güncellemesi, Türkiye’deki iPhone’lar için 5G dayanağından yeni emoji karakterlerine web anlık bildirimlerine kadar dikkate değer bir sıra yeni özellik getiriyor.

Türkiye için 5G

Apple, iOS 16.4 güncellemesi ile Türkiye’deki iPhone’larda 5G dayanağını etkin etti. Operatörlerin 5G hazırlığı sürüyor, testler gerçekleştiriliyor lakin nihayet kullanıcı için 5G ne Vakit istikbal net olarak bilinmiyor. Fakat, şimdiden Apple 5G’yi etkinleştirdi. 5G, iPhone 12 ve daha yeni modellerde destekleniyor. iPhone, 5G açık, 5G otomatik ve LTE seçeneği sunuyor. Etkinleştirildiğinde, durum çubuğunda 5G yahut daha yüksek frekanslı sürümü 5G+, 5G UW yahut 5G UC ibaresi çıkıyor. 5G kullanımı uygulamalar için de ayarlanabiliyor.

Web anlık bildirimleri

iOS 16.4, anne ekrana eklenen web siteleri için anlık bildirim özelliğini getiriyor. Bu özellik aslında iOS 16 tanıtılırken duyuruldu lakin yeni kullanıma sunuluyor. Web uygulamalarından gelen bildirimler telefonda yüklü uygulamalardan gelen bildirimler üzere çalışıyor ve kilit ekranında, bildirim merkezinde ve eşlenmiş Apple Watch’da görünüyor. anne ekran web uygulamaları için bildirimler Odak’a iç edilebiliyor. Bu ne manaya geliyor? Web bildirimlerini nerede ne Vakit alacağınızı belirleyebilir, favori web sitelerinizden günlük özet alabilirsiniz. nihayet olarak, web uygulamaları, olağan uygulamalardaki işaretlere misal formda İkaz ve bildirimlerden haberdar etmek için işaretler gösteriyor. Safari dışında tarayıcılardan da Paylaş menüsünden anne ekrana ekle seçeneğiyle web uygulaması olarak eklenebiliyor.

Beta güncellemeleri

iOS beta sürümlerini yükleyenler için de yararlı bir yenilik var. iOS 16.4, yazılım güncellemesi kısmına beta güncellemeleri ekliyor. Bu, geliştirici betalarını almak için geliştirici merkezinden profil yükleme gereksinimini ortadan kaldırıyor ve beta indirme sürecini kolaylaştırıyor. Buradan iOS 16 geliştirici betası ile iOS 16 public beta ortasında geçiş yapılabiliyor yahut iOS 16 beta güncellemelerini almayı büsbütün kapatabiliyorsunuz. Öncesinde -bildiğiniz üzere- iOS beta güncellemelerini almamak için beta profili silmek gerekiyordu artık buna gerek kalmadı.

HomeKit mimari güncellemesi

iOS 16.4, HomeKit dayanaklı akıllı mesken eserlerini kullananlar için sıkıntıları ortadan kaldıran bir güncelleme olarak geliyor. iOS 16.2 güncellemesinde Fazla sayıda kullanıcı HomeKit yanılgılarıyla karşılaştı. iOS 16.4’e güncellendikten sonra konut uygulaması açıldığında yazılım güncelleme kısmında yeni sürümün kullanılabilir olduğu bilgisi veriliyor.

iOS 16.4 ile gelen öteki yenilikler:

  • Yeni Unicode 15 emoji karakterleri
  • Podcast güncellemesi
  • Apple Müzik uygulama profili
  • Kestirmeler için yeni seçenekler
  • Mesajlarda Mastodon içerik önizlemeleri
  • İpuçları uygulamasında kullanım kılavuzları
  • Odak modunda always on display ayarı

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir