İnternet hızlandırma nasıl yapılır? Yavaş internet için hızlandırıcı programlar

Genel May 21, 2023 Yorum Yok

Ev interneti yahut telefonunuzun interneti yavaş mı? Temas kesintileri, darboğaz, görüntü izleme ve indirmelerde yavaşlama, düşük suratlar, yaygın olarak görülen internet problemleridir. İnternetinizin yavaş olması her Vakit İSS’nizin yanlışı değildir. Evet, internet servis sağlayıcınızın verdiği modemin süratte tesiri büyüktür, gereksiniminiz olan suratı karşılamıyor olabilir. Pekala, internet hızlandırma yolları neler? Bu Kılavuz yazıda internetim Fazla yavaşladı diyenler için hem konuttaki interneti hem de telefonda internet hızlandırma için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. İşte internet hızlandırıcı programlar ve teknikler sayesinde kablolu internet ve WiFi hızlandırma yapılışı:

İnternet hızlandırma yolları (PC) ⚡️

İnternet yavaşladı tahlili nedir? Windows 10 bilgisayarda yahut laptopta meskendeki interneti temas suratını optimize etmenin birçok yolu vardır. İşte evdeki interneti hızlandırmak için yapmanız gerekenler 🔽

1️⃣ Modeminizi daha güzel bir yere taşıyın

WiFi sinyalleri bir yere kadar gidebilir ve duvarlar, katlar, mobilyalar, aygıtlar, temelde rastgele bir Aka fizikî nesne tarafından sinyaller kesilebilir yahut engellenebilir.

Kablosuz telefonlar, bebek monitörleri, mikrodalga fırınlar, Bluetooth hoparlörler üzere Öbür aygıtlardan gelen radyo dalgalarıyla da kablosuz File sinyalleri kesilebilir. Bu nedenle modem yahut router’ı konutunuzun alanının bir ucuna yerleştirdiğinizde öteki uçta WiFi ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Yönlendiriciniz için en düzgün yer, interneti en sık kullandığınız yere yakın, merkezî ve yüksek bir pozisyondur. Modeminizi katiyetle bir dolaba koymayın.

2️⃣ WiFi frekans bandını değiştirin

Kablosuz modemler, iki radyo frekansı bandında çalışır: 2.4GHz ve 5GHz. İrtibatlarınız için kullandığınız bant, modeminizden farklı aralarda kablosuz File suratlarını ve WiFi sinyal gücünü etkileyebilir. Hangi Wi-Fi frekans bandında olursanız olun, süreksiz parazit yaşayabilirsiniz.

2.4GHz bandı, en yaygın WiFi temasıdır. WiFi dışında Öbür kablosuz irtibatlar için kullanılır. Bu nedenle bu frekanstaki yayın araçları epey fazladır. Bu bantta Hız düşük olabilir lakin menzil uzundur. 5GHz bandı, daha yüksek suratlar sunar lakin daha kısa menzile sahiptir. Oyun konsolu, PC, akıllı telefon ve tablet, Smart TV’niz için 5GHz bandı tercih edebilirsiniz. Akıllı hoparlör, akıllı mesken aygıtları, Emniyet kameraları için 2.4GHz bandı tercih edilebilir.

3️⃣ Modeminizin antenlerini ayarlayın

Birçok kablosuz modem ya da router’ın dahili antenleri vardır. Yani, antenler aygıtın içine monte edilmiştir, doğal olarak anteni ayarlama talihiniz olmaz. Lakin, birtakım modemlerin antenleri dışarıdadır ve basitçe ayarlanabilir. Modem antenleri genelde Fazla taraflıdır, yani atene dik bütün taraflarda sinyal gönderirler. Örneğin, dik pozisyondaki anten WiFi sinyallerini yatay olarak gönderir, bunun tam aksisi de olabilir. Münasebetiyle, WiFi sinyallerini üst yahut alt kata da yaymanız gerekiyorsa, WiFi sinyallerini üst ve aşağı yaymak için anteni yatay ayarlamak Yardımcı olabilir. Daha Çok alanı kapsaması için anteni dikey olarak konumlandırın.

4️⃣ WiFi ağını genişletin

Modeminiz en âlâ pozisyonda olmasına Karşın konutunuzun muhakkak alanlarında Hız yahut ilişki sıkıntıları yaşamaya devam ediyorsanız, ağınızın kapsama alanını genişletmeniz gerekebilir.

Ağınızın erişimini artırmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı Aygıt vardır. WiFi güçlendiriciler, modeminizle internetin zayıf çektiği yer ortasında konumlanıp, var WiFi sinyallerini yükseltir ya da tekrar dağıtır. Kablolu erişim noktaları, modeminize Ethernet kablosuyla bağlanır. WiFi güçlendiriciye misal halde kablosuz ve LAN sinyallerini modeminizin bir uzantısı olarak dağıtabilir. Menzil genişleticiler de işinize yarayabilir. Ya Ethernet yoluyla modeminize bağlar ve prize takarsınız. Ya da daha güzel WiFi teması istediğiniz yere takarsınız, internet sinyalleri elektrik kablolarınızdan geçer. Mesh WiFi sistemleri de bir Öbür seçenektir.

5️⃣ WiFi frekans kanalını değiştirin

2.4GHz bandı 11, 5GHz bandı 45 kanala ayrılır. Birçok modem, en âlâ kanalı sizin için otomatik olarak seçer lakin kimi elle değiştirmeniz gerekir. Siz ve komşularınız 2.4GHz bandında birebir kanalı kullanıyorsanız bu internet suratınızı etkileyebilir. En uygun WiFi kanalını bulmak için, Windows’ta NetSpot üzere program kullanabilir, Mac’te Kablosuz File Tanıları özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kablosuz ağınızı en uygun kanala ayarlamak için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra WiFi ayarlarından bant kanalını değiştirebilirsiniz.

6️⃣ Modem yazılımını güncelleyin

Modem, internet servis sağlayıcınız tarafından verildiyse, muhtemelen yazılımı yenidir. Lakin modemi kendiniz aldıysanız, güncellemeleri Denetim etmenizde fayda var. Modemin de yazılımı vardır ve üreticisi, hudut bozucu yanılgıları ortadan kaldıran, Emniyet açıklarını kapatan güncellemeler yayınlar.  Yazılımı aktüel tutmak, performans ve Emniyet için Aka önceliktir. Birçok yeni modemde otomatik yazılım güncelleme özelliği var. Modem arayüzüne girip otomatik güncellemelerin açık olup olmadığını bakın.

7️⃣ Gereksiz irtibatları kesin

Bant genişliğiniz azalıyorsa, kullanılmayan bütün aygıtların irtibatını kesmeniz gereki. Ağınıza bağlı bütün aygıtların kullanımda olduğundan emin olmalısınız. Gerekli olmayan aygıtların ilişkisini kesmenin en süratli yolu, WiFi şifresini değiştirmek ve modemi yine başlatmaktır. Bu süreçten sonra kullanmakta olduğunuz her aygıtta yeni parola ile ağınıza tekrar giriş yapmanız gerekecek. Bu metot, telefonun arka planda güncelleme indirmesi üzere bütün Gereksiz irtibatları sonlandırır.

Telefonda internet hızlandırma 📲

Yavaş internet suratı rahatsız edicidir; internette gezinme ve görüntü izleme tecrübesini Olumsuz tesirler. Kontağınız e-posta gönderemeyecek, tweet atamayacak derecede yavaşlayabilir. Taşınabilir internet suratını etkileyen birçok Öğe vardır; Pozisyon, saat, File tıkanıklığı vs. Her Vakit WiFi kapsama alanında olmak Mümkün değildir. Telefonu yine başlatmak yahut tayyare moduna alıp açmak da işe yaramayabilir. Pekala, Samsung, Xiaomi ve Öbür Android telefonda internet hızlandırma yolu nedir?

Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone mobil data hızlandırma için yapmanız gerekenler şöyle 👇🏻

 1. Önbelleği temizleyin.
 2. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
 3. Uygulamalar için otomatik güncellemeleri kapatın.
 4. Farklı tarayıcı ve lite uygulamaları kullanın.
 5. Ağ ayarlarını sıfırlayın.
 6. DNS değiştirme uygulamalarını kullanın.

En yeterli internet hızlandırıcı programlar ⬆️

En düzgün internet hızlandırıcı programlar, günümüzde PC ve laptoplar için epeyce Gerekli hale geldi. Çevrimiçi dünyada neredeyse her şey internet üzerinde gerçekleştiğinden, beşerler her zamankinden daha Çok internet verisi tüketiyor. Çok tüketim nedeniyle, internet tıkanıklığı meydana gelir, bu da internetin yavaşlamasına neden olur. Neyse ki interneti hızlandırma programları var. İşte Windows için en yeterli internet hızlandırma programları 🔽
 • Auslogics BoostSpeed Free
 • Ashampoo Internet Accelerator
 • Advanced SystemCare Ultimate
 • NetSpot
 • NetOptimizer

İnternet neden yavaşlar ❓

İnternet yavaşlaması, çalışan Fazla Çok program, bilgisayarınızla modem ortasında Fazla Çok uzaklığın olması, birden Çok aygıtın birebir ağa bağlanması, Üzücü maksatlı yazılım iç olmak üzere bir sıra problemden kaynaklanabilir. İşte yavaş internet kontağının esas nedenleri 👇🏻
 • Bant genişliğinizi tüketen programlar yahut cihazlar
 • Cihazınız ile modem (router) ortasında Fazla Çok orta yahut duvar olması
 • Eski şoförler yahut modem yazılımı
 • Çok Çok önbellek verisi
 • Kırık yahut arızalı Ethernet kablosu

Yavaş indirme suratları, web sitelerinin epeyce yavaş açılması yahut hiç açılmaması, online oyunlarda gecikme, görüntünün duraksayarak ilerlemesi, bütün bunlar yavaş internet ilişkisinin belirtileridir. Ağınızı, WiFi ağınızı ve Ethernet ilişkinizi optimize ederek, modem ayarları ile uğraşmadan konuttaki internet hızlandırma talihine sahipsiniz. Pekala, evde internet nasıl hızlandırılır? Bu yazımızda interneti hızlandırmanıza Yardımcı olacak ipuçları ile Bir arada en tanınan internet hızlandırıcı programları sizlere aktardık. Rehberimizdeki usuller Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve Turknet üzere servis sağlayıcılarının tamamında işe yaramaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir