Intel yıllar sonra L4 önbellek ile geliyor

Anakart Driverları, Donanım Nis 24, 2023 Yorum Yok
Bir müddettir Intel Meteor Lake işlemcileri hakkında yeni bilgiler ortalıkta dolaşıyordu. Bir mühlet Evvel bu yeni jenerasyon işlemcilerinSeviye 4yani L4 önbellek ile geleceğine dair kuvvetli söylentiler gün ışığına çıkmıştı. Artık ise Intel tarafından alınan bir patentte bu L4 önbellekten Adamantine olarak bahsediliyor.

Yıllar sonra L4 önbellek geliyor

nihayet olarak Intel Broadwell platformunda gördüğümüz L4 önbellek yeni serinin Temel Bina taşlarından birisi olacak. Patente nazaran Meteor Lake olarak da bilinen ‘yeni nesil SoC mimarisi’ ‘paket üstü önbelleklere’ sahip olacak. Meteor Lake, beş farklı karodan oluşan hibrit mimariyi benimseyecek: CPU, SoC, GPU, I/O ve Temel karo. Adamantine önbellek, CPU karosunun bir kesimi olan L3 üzere tipik bir önbellekten Fazla daha hızlı erişim müddeti sunacak. Intel tarafından açıklandığı üzere, L4 önbelleğin Temel maksadı önyükleme optimizasyonunu düzgünleştirmek olacak.

Daha süratli önyükleme müddetleri elde edilecek

Tipik olarak önbellekler, çekirdeklere Gerekli bilgileri süratli bir biçimde sağlayarak hafıza alt sisteminin performansını artırmaya fayda. Lakin Aka önbellekler Fazla Çok bilgi depolayabildiğinden Öbür kullanım alanları da bulunuyor. Patent, Intel’in Adamantine (veya ADM) önbelleğinin sırf CPU ve hafıza ortasındaki değil, birebir vakitte CPU ve Emniyet denetleyicisi ortasındaki bağlantısı de geliştirebileceğini öne sürüyor. mesela L4, yükleme müddetlerini düzgünleştirmek için sıfırlama sırasında önbelleklerdeki bilgileri korumak için kullanılabilir. Windows 10 ve Windows 11 yükleme müddetleri bugün bile Intel’in platformlarında epeyce süratli. Lakin Intel, sıfırlama sırasında kullanılabilir hafıza sayesinde araba bilgi-eğlence sistemleri ve ev robotları gibi modern mobilite aygıtlar için daha süratli ve daha verimli BIOS tahlilleri geliştirilebileceğine inanıyor.

Patentin kendisi Meteor Lake’ten bahsetmese de, patentle Bir arada verilen imajlar, Intel 4 fabrikasyon sürecinde üretilen bir karo üzerinde iki yüksek performanslı Redwood Cove ve sekiz güç tasarruflu Crestmont çekirdeğine sahip bir işlemciyi, Intel’in Gen 12.7 mimarisine (Xe-LPG) dayalı bir grafik yonga setini, iki Crestmont çekirdeği daha içeren bir SoC karosunu ve Intel’in Foveros 3D teknolojisi kullanılarak birbirine bağlanan bir I/O yonga setini açıkça gösteriyor. bütün bunlar ise aslında bildiğimiz Meteor Lake. Resmi olarak, Intel Meteor Lake’in 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir