Intel Meteor Lake işlemciler detaylanıyor: i5’le sınırlı olabilir

Anakart Driverları, Donanım May 01, 2023 Yorum Yok
13.Nesil Raptor Lake mimarisi ile rekabete argümanlı bir giriş yapan Intel, Raptor Lake Refresh, 14.Nesil Meteor Lake ve 15.Nesil Arrow Lake için hazırlıklara başladı. Bildiğiniz üzere bir müddettir bu üç mimari hakkında sızıntılar duymaya devam ediyoruz. Artık de Raptor Lake ve Meteor Lake işlemciler hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Meteor Lake i5 ile sonlu olabilir

Paylaşılan imgelere baktığımızda Meteor Lake ve Arrow Lake olmak üzere her iki mimarinin Intel 800 (LGA 1851) birebir soketi paylaşacağını görüyoruz. Bu bağlamda Intel, yaklaşan Raptor Lake Refresh’in akabinde LGA 1700 platformuna veda edecek diyebiliriz. Ayrıyeten Laf konusu tabloda, Enteresan bir biçimde 14.Nesil Meteor Lake işlemcilerin 65W’a kadar i5 işlemciler ile destekleneceği belirtiliyor. Kısaca i3 ve i5 modelleriyle karşılaşacağız.

15.Nesil Arrow Lake ise 125W’a kadar ölçeklendirilecek ve Meteor Lake’e kıyasla i7 ve i9 serilerine konut sahipliği yapacak. Bu noktada her iki mimari tıpkı platformu paylaşacak olsa da, farklı mı yoksa farklı vakitlerde mı piyasaya çıkacağı şimdi net değil. Fakat Intel’in kıyaslama üstünlüğünü savunmak için farklı bir adım attığını görebiliriz.

Öte yandan Intel, 800 serisi platformunu sadece Meteor Lake ile başlatırsa, bunun şaşırtan olmayacağını da belirtelim. Gerçekten AMD, birinci etapta Excavator tabanlı Bristol Ridge işlemcilerle piyasaya çıkan AM4 platformunda misal bir karara imza atmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir