Intel dünyanın ilk 6GHz işlemcisini duyurdu

Anakart Driverları, Donanım Oca 13, 2023 Yorum Yok
Intel Core işlemci serisinin en yeterli performansı sunan S takılı modelleri bu Yıl da isminden Laf ettireceğe benziyor. Intel Core i9-13900KS modeli dünyanın birinci 6GHz hududunu aşan işlemcisi oldu.

Intel Core i9-13900KS özellikleri ve fiyatı

Üretim süreçleri geliştikçe artık işlemcilerde tavan suratlar da gelişmeye başladı. Taşınabilir platformlarda 3GHz, masaüstü platformlarda ise 5GHz artık alıştığımız düzeyler oldu. Yavaş yavaş 6GHz düzeyine seyahat başlıyor.  

Intel Core i9-13900KS dünyanın birinci stok 6GHz hududunu aşan işlemcisi oldu. Extreme Power Delivery profili sayesinde Hız aşırtma süreçlerine gerek kalmadan 6GHz düzeyine ulaşabiliyor. 150W taban Sıkıntı bedeli olan işlemcide 253W azamî Hız limiti yer alıyor. En yüksek düzeyde ise 320W bedeline ulaşıyor.

Testlerde iki performans çekirdeği üzerinde 6GHz düzeyine çıkılmış ve 7-Zip uygulaması çalıştırılırken kısa müddetli olarak elde edilmiş. Tekrar de bütün performans çekirdeklerinin 6GHz düzeyine çıkabildiğini hatırlatalım. Profesyonel soğutma tahlilleri ile işlemcinin daha yüksek suratlara aşırtılabileceği belirtiliyor. Intel Core i9-13900KS işlemcisi 699$ olarak satılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir