İnsansız savaş uçağı ANKA-3 ilk kez piste çıktı ve taksi yaptı: İşte o anlar ve detaylar!

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen insansız Cenk uçağı ANKA 3, kendisini geliştirmeye ve merdivenleri birer birere tırmanmaya devam ediyor. Biricik kanat yapısı ile dikkat çeken ANKA 3, kısa bir mühlet Evvel piste çıkarak birinci taksi testini de gerçekleştirmiş durumda.

ANKA-3’ün kuyruksuz bir konfigürasyona sahip olması ona farklı avantajlar getiriyor. Bunlardan birincisi ve en değerlisi radar görünürlüğünün düşük olması. Zira uçağın yatay ve dikey kuyrukları olmadığı için sinyallerin yansıyacağı yüzey ölçüsü da azalıyor. Birebir vakitte dizaynda sürüklenmenin az olması sayesinde yararlı yük taşıma kapasitesinde de Değerli artış sağlanıyor. ANKA-3 halihazırda taksi koşularına başlamış durumda. Birinci Kez piste çıkan insansız Cenk uçağı, başarılı bir halde testlerden geçti. Lakin bu testlerin devam edeceğini belirtelim.

TUSAŞ ANKA-3 ne Vakit uçacak?

İnsansız Hava Araçları Mühendislik Yöneticisi Bülent Korkem, tarafından yapılan açıklamaya nazaran TUSAŞ ANKA-3 için var birinci amaç, birinci uçuş. Yapılan planlamaya nazaran ANKA-3’ün birinci uçuşu Mayıs ayının başlarında olacak. Tam tarih muhakkak değil lakin Mayıs ayının ortalarına gelmeden aracın uçurulması hedefleniyor.

ANKA-3 neler yapacak, TSK’ya neler kazandıracak?

ANKA-3’ün operasyonel yetkinliği öbür İHA’lardan farklı ve gelişmiş olacak. var Anka yahut Bayraktar SİHA’larından daha süratli olacak olan ANKA-3, 0,7 mach sürate ulaşabilecek. 44 bin fite kadar çıkabilecek olan ANKA-3’in azami misyon irtifası ise 40 bin fit olacak. ANKA-3, düşük radar görünürlüğü ile hava savunma sistemleri iç olmak üzere Hasım ögelere yüksek ateş gücünü, yüksek süratte ulaştırabilecek. Donatılacak silah sistemine bağlı olarak ANKA-3 gerek havadan karaya gerekse de havadan havaya taarruz yapabilecek.

Aktarılanlara nazaran ANKA-3’ü ulusal Muharip Uçak, HÜRJET, F-16 üzere beşerli sistemlerle ortak operasyonlarda kullanılabilecek. Hem üzerindeki yararlı yüklerle hem onların yararlı yüklerini birbirleriyle ortak kullanabildikleri bir platform üzere düşünülebilir. Sonuç olarak ANKA-3, Türk Hava Kuvvetleri’nin operasyonel zenginliğini Değerli ölçüde artıracak.

ANKA-3’ün silahları

ANKA-3’ün taarruz yeteneği, Beden altı merkez, ikisi dahili ve kanat altlarında ikişer olmak üzere toplam 7 silah istasyonuna bağlı olacak. Yapılan açıklamaya nazaran Beden içindeki dahili istasyonun yetenekleri Fazla Aka olacak. Bunun manası şu; aracın İç silah hacmi oldukça geniş. Belirtilenlere nazaran şu anda Türkiye’de geliştirilmiş Tüm mühimmatlar ANKA-3’te kullanılabilir olacak. Dahili silah istasyonu Mark 83 sınıfı silahlardan birer adet taşıyabilecek. Kanat altındaki birinci Aka istasyonda SOM-J, Tekrar Mark 83 sınıfı silahlar taşınabilecek.

ANKA-3 Özellikleri

 • Anka ve Anka II ile ortak aviyonik mimari ve Yer Denetim İstasyonu
 • Düşük radar görünürlüğü
 • Yüksek süratte intikal
 • Yüksek yararlı yük kapasitesi
 • LoS/BLOS (Uydu Kontrolü)
 • Max. Kalkış Yükü: 6500 kg
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1200kg
 • Servis İrtifası: 40kft
 • Dayanım: 10 saat @ 30kf
 • Seyir Suratı: 250kts/0.42M @ 30kf
 • Azami Sürat: 425kts/0.7M @ 30kf

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir