İngiltere, gigabit interneti yeni evler için zorunlu hale getirdi

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Birleşik Krallık hükümeti tarafından getirilen ve Birleşik Krallık’taki apartmanlara ve apartman dairelerine daha süratli geniş bant kurmayı hedefleyen Yasa yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik sayesinde İngiltere’de yeni mülklerin gigabit geniş bant ilişkilerle inşa edilmesi Mecbur hale getirilirken var yavaş kurulumların yükseltilmesi de kolaylaştırıldı.

Gigabit internet Mecbur hale getirildi

Verilere nazaran Birleşik Krallık’ta her Yıl inşa edilen yeni meskenlerin yaklaşık %12’si yahut yaklaşık 25.300 konut, gigabit interneti destekleyecek altyapıdan mahrum oluyor. Yeni düzenleme meskenleri yapan firmaların gigabit ilişki maliyetleri için mesken başına en fazla 2.000 £ harcamasını gerektiriyor. Lakin bu ek maliyet epey zirve bir nokta ve halihazırda iddialarına nazaran, yeni konutların yaklaşık %98’i gigabit ihtiyacın kapsamına girecek.

İngiltere’nin Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere nazaran Birleşik Krallık’taki hanelerin yüzde 72‘sinden fazlasında gigabit geniş bant esasen mevcut. 2030 yılına kadar ise Birleşik Krallık genelinde tam gigabit özellikli geniş bant kapsama alanı hedefleniyor. Öte yandan aparman dairelerinde (daire kendisinin olsa bile) oturan şahısların altyapı yükseltme süreci için yapı sahibinden müsaade alması gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme konut sahiplerine karşılık hakkı için 35 gün müddet verilecek.

Bilindiği kadarıyla yeni meskenlerde gigabit internet zaruriliği getiren Biricik ülke İngiltere pozisyonunda. İnternet altyapısının yeni binalarda olması Türkiye’de de Mecbur fakat bu altyapının gigabit düzeyinde olması üzere bir mecburiliği yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir