İngiltere, genetiği değiştirilmiş gıdaları onayladı

Genel Mar 25, 2023 Yorum Yok
İngiltere, genetiği değiştirilmiş besinler için yasal seviyede yaptığı bir değişiklikle ticari gelişimin yapılmasını onayladı. Teknolojinin destekçileri, bunun iklim değişikliği nedeniyle gereksinim duyulacak daha dayanıklı mahsullerin gelişimini hızlandıracağını söylüyor. Eleştirmenler ise değişikliğin Besin üretimimize ve etrafa “felaket” getirebileceğini söylüyor.

Gen düzenleme, muhakkak özellikleri geliştirmek için bir organizmanın DNA’sında Kesin değişiklikler yapmayı içeriyor. Yeni yasa, genetiği değiştirilmiş çiftlik hayvanlarının geliştirilmesine de kapı açıyorken İskoç, Galler ve şimal İrlanda hükümetleri, gen düzenlemenin ticari kullanımına müsaade vermedi.

Kuraklığa güçlü, gübreye muhtaçlık duymayan bitkiler geliyor

Çevre, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı’nın (DEFRA) baş bilimsel danışmanı Prof. Gideon Henderson, yeni kuralların daha güzel Besin üretimine yol açacağını ve İngiltere’ye yeni yatırımlar getireceğini söylüyor. Gen düzenleme ile GDO’nun birbirine karıştırılmaması gerekiyor çünkü gen düzenleme ile Kesin DNA değişikliği sağlanabiliyor. Örneğin, mahsulün büyümesini hızlandırmak veya gübre bağımlılığını azaltmak için bir gen eklenebilir.

Gen düzenleme iklim değişikliğiyle gayrette de kritik değere sahip olabilir. Örneğin, ilim insanları mahsulleri kuraklığa dayanıklı hale getirmek için muhakkak genleri değiştirebilir. Ayrıyeten, boyut ve lezzeti düzgünleştirmek için ilim insanları belli genleri tanımlayabilir ve daha sonra yeni çeşidi Fazla daha süratli geliştirmek için bunları Müsait yerlere yerleştirebilir. Hemen üstteki görselden dünya genelinde Besin eserlerinde gen düzenlemesine getirilen kısıtlamaları görebilirsiniz.

Ancak genetiği değiştirilmiş (GD) eserler, hala yasaklı olduğu Birleşik Krallık’ın öteki bölgelerine nasıl girecek, diğer yasaklı ülkelere girişi nasıl önlenecek muhakkak değil. Öte yandan bu besinlerin mağazalarda satışa sunulması için daha gidilecek uzun bir yol var ve en yeterli iddialar 10 ila 15 yıla muhtaçlık olunduğunu gösteriyor. ilim insanları ayrıyeten bu besinlerin yenmesinin inançlı olacağı ve pazara girmeden Evvel kapsamlı bir biçimde test edileceği konusunda ısrar ediyor.

Yasal düzenlemeler ve GD eserlere muhalefet

Bir Galler Hükümeti sözcüsü, bunun “Galler için kaçınılmaz sonuçlar” yaratacağını söyledi: “İngiltere’den genetiği değiştirilmiş bitkiler, hayvanlar ve eserler, kanunlarımızın gerektirdiği müsaadeler olmadan burada pazarlanabilir.” Üstteki görseldeki domates ise Japonya’da satışa sunulmuş durumda. Bu domates, sakinleştirici tesiri olan bir kimyasal bakımından Varlıklı olacak biçimde genetiği değiştirilmiş.

Avrupa Birliği genelinde GD eserler yasak lakin herkesin bir Fikir birliği içinde olmadığı da görülüyor. İskoç hükümeti, GD’ye karşıyken ülkedeki İskoçya Ulusal Çiftçiler Birliği, çiftçilerin rekabet konusunda dezavantajlı duruma düşebileceği için kaygılı. Halihazırda birkaç ülke genetiği değiştirilmiş eserler için Gerekli yasal yeri hazırlamış durumda. Bu alanda Önemli ilerleme kaydeden ülkelerin birkaç on Yıl içinde tarım alanında Önemli bir gelir potansiyeline sahip olabileceği düşünülüyor. Lakin işin etik kısmı farklı çevreler tarafından ise Önemli biçimde eleştiriliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir