İmamoğlu’nun İstanbul’a uygulayacağız dediği karbon elyaf yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

Genel Şub 26, 2023 Yorum Yok
10 vilayetimizi derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.5 büyüklüğündeki sarsıntılar ülkemizde Aka yıkımlara Sebep oldu. Bu sarsıntıların getirdiği yıkımla Birlikte binaların dayanıklılığının Önemli Ehemmiyet arz ettiği de bir Kez daha anlaşıldı.

Yaşanan zelzele felaketiyle birlikte, İstanbul’daki binaların Marmara sarsıntısına hazırlık konusu da gündemden düşmüyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da bu husustaki çalışmalara Hız verdiklerini açıkladı. Halen birçok binada uygulanmakta olan karbon fiber tekniğinin yaygınlaşması için yeni bir model geliştireceklerini açıklayan İmamoğlu şunları söyledi: “Kaybedilen 25 Yıl için içimiz yanıyor. Daha Çok beklemek mevte davetiye çıkarmak demektir. O yüzden bir Lahza Evvel karbon elyaf metodunu İstanbulluların hizmetine sunacağız. Bunun için karbon elyafla güçlendirilecek binaların maliyeti için vatandaşa takviye vereceğiz. Güçlendirme bedelini belediye olarak biz ödeyeceğiz, İstanbullular da bunu 3 yıla yayılan taksitlerle Geri ödeyecekler. Böylece dayanıksız binaların en azından ayakta kalmasını ve vefat riskinin azalmasını sağlayacağız.”

Karbon fiber nedir?

Karbonlaşmış akrilik elyaftan oluşan karbon fiber yahut bir öteki adıyla karbon elyaf, metallere kıyasla daha sağlam ve hafif olan teknoloji eseri olan ipliksi bir unsurdur. Karbon elyaflar, naylonlar üzere esnek olsa da Fazla daha güçlü ve serttir.

Karbon fiber nasıl üretilir?

Karbon fiber yahut elyaf iki farklı yolla üretilir. PAN temelli üretim Oksidasyon, Karbonizasyon, Yüzey güzelleştirmesi ve Kaplama süreçlerinden geçer. İkinci metot ise orlon, naylon, katranla diğer Yan unsurların fizikî ve kimyasal uygulamalar ile işlenmesiyle gerçekleşir. 

Karbon elyaf sistemiyle binalar güçlendiriliyor

Karbon elyaf sistemi, yapı güçlendirmede dayanıklılığın artması için karbon fiberlerlerin yahut elyafların kullanılmasıdır. Ayrıca yapı güçlendirmede kullanılan karbon fiberlerin ipliksi liflerden oluşması, binada kullanılacak yerin kolay kolay biçimini almasını sağlar.

Karbon elyaf ile yapı güçlendirme nasıl yapılır?

  1. Karbon fiberler uygulanacak yapıya yerleştirildikten sonra epoksi reçine ile yapıştırılabilir.
  2. Karbon fiberler güçlendirilecek yapıya döşenebilir.
  3. Karbon elyaflar betona sıkıştırılabilir. Böylelikle beton ve de yapı dayanıklılığı artar.
  4. Metal bileşenlerden oluşan yapılarda karbon elyaflar metale kaynak yapılarak yerleştrilebilir.

Karbon elyaf prosedürü ile yapı güçlendirme maliyeti ne kadar?

nihayet vakitlerin merak konusu olan yapı güçlendirmede kullanılan karbon elyaf tekniği maliyeti, binanın büyüklüğüne, uygulama yapılacak alana ve binanın var pozisyonuna nazaran değişiklik göstermekte. 

Aşğıdaki görüntüden, binaları dayanıklılaştırmak için kullanılan karbon fiber (elyaf) usulünün nasıl uygulandığını izleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir