İki saatliğine kısırlık: Erkekler için yeni doğum kontrol hapları %100 koruma sağlıyor

Genel Şub 15, 2023 Yorum Yok
Yeni geliştirilen ilaç, sperm aktivitesini dondurarak bir erkeği kısa bir mühlet için büsbütün kısır hale getirebiliyor. Fareler üzerinde yapılan deneyler, Daimi ilaç tedavisi gerektiren mevcut yöntemlerin bilakis, isteğe bağlı doğum Denetim stratejisinin uygulanabilirliğini gösterdi.

Cornell Üniversitesi Weill Cornell Tıp Fakültesi’ndeki (ABD) ilim insanları bu yükü kadınlara yüklemeyecek yeni bir doğum Denetim seçeneği sunmak istediler. Yeni geliştirilen ilaç, adenilat siklazı bloke etme prensibiyle çalışan etkili ve inançlı bir tahlil sunuyor. Bu, spermin hareketinden sorumlu olan bir enzimdir. Bu enzimin engelleyicisi olan ilaç, spermatozoanın aktivitesini süreksiz olarak “kapatmanıza” müsaade verir.

Sekiz Yıl içinde piyasaya sürülebilir

Fareler üzerinde yapılan deneyler, ilacı aldıktan 30-60 dakika sonra enzimin tamamen bloke edildiğini gösteriyor. Daha sonra birinci 2 saat gebeliğe karşı muhafaza %100 iken, bir saat sonra %91‘e düşüyor ve 24 saat sonra sperm aktivitesi büsbütün eski haline dönüyor. Farelerde rastgele bir yan tesir bildirilmediği, lakin daha Çok araştırmaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmiş.

Araştırmacılar, birinci kullanımdan akabinde 6-12 saat boyunca müdafaa sağlayan hormonal olmayan bir ilaç yaratmayı umuyor. İnsan deneylerinin üç Yıl içinde başlaması bekleniyor ve âlâ bir senaryo olması halinde ilaç sekiz Yıl içinde piyasaya sürülebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir