Huawei ambargoları sertleşiyor, Nvidia ve Qualcomm negatif etkilenecek

Anakart Driverları, Donanım Mar 06, 2023 Yorum Yok
ABD’nin devlet takviyeli siber ajanlık ve Ulusal Emniyet münasebetleri ile yaklaşık 4 yıldır Çinli firmalara uyguladığı onaya bağlı ticaret mecburiliği her geçen Yıl daha da ağırlaşarak devam etti. Huawei’nin en Çok etkilendiği bu kısıtlamalar yeni yılda da Hız kesmeyecek.

Huawei ambargoları ABD’li firmalara ziyan veriyor

Huawei özelinde kara listede yer Meydan pek Fazla Çinli firmanın en yeni teknolojilere ve üretim süreçlerine erişmesi yasak. mesela Huawei, 5G teknolojilerine yahut 10nm’den daha yeni üretim süreçlerine erişemiyor. Firma bunun yerine 4G destekli Snapdragon işlemciler kullanmak zorunda kalıyor.

2023 yılında ABD’nin ambargoları daha da katılaştıracağı gündeme gelmişti. mesela Yapay zekâ konusunda en yeni teknolojiler ve 4G üzere tanınan teknolojiler de düzenleyici Kurum onayına bağlanacak. Bu da Huawei açısından erişimin daha da kısıtlanması manasına geliyor.

Nvidia’nın Huawei ile Yapay zekâ hızlandırıcıları konusunda bir muahede yapması bekleniyordu fakat yeni kısıtlamalar sebebiyle bu gerçekleşmeyebilir. Tekrar Qualcomm’un Huawei’ye 4G yongalar tedarik etmesi daha da zorlaşacak. Bu da iki firmanın gelir kaybetmesi manasına geliyor. Çin ile rekor seviyede ticaret hacmi olan ABD’li firmaların ambargolardan giderek daha Çok etkileneceği iddia ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir