HAVELSAN ve Epic Games arasında anlaşma!

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
HAVELSAN tarafından yürütülen “Malazgirt Önemli Oyun Altyapısı Projesi” için Unreal Engine oyun motoru geliştiricisi Epic Games ile Amel birliği yapıldı. Oyun teknolojileri kullanılarak Türk savunma sanayiinin gereksinimlerinde kullanılmak üzere gerçekçi dijital envanter ve harp ortamı oluşturulacak. HAVELSAN, Unreal Engine oyun motorunu kullanarak gerçekçi simülasyon ortamları yaratılacak.

Epic Games’in web sitesinde bulunan Unreal Engine Service Partner kısmına HAVELSAN eklendi. Böylece HAVELSAN ile Amel birliği yapmayı düşünen diğer şirketler HAVELSAN’a ulaşabilecek. Unreal Engine Service Partner sayfasında simülasyon, sinema, metaverse, mühendislik üzere farklı kesimlerden Yekün 77 farklı şirket yer alıyor.

HAVELSAN genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Önemli oyunlar alanında yürüttükleri çalışmalar kapsamında Malazgirt Projesi’nin birinci fazını tamamladıklarını ve ikinci faza başlayacaklarını söyledi.

Simülatörler ve Muharebe oyunlarında gerçekçi imaj, Hariç dünyanın ve oradaki fizikî tesirlerin gerçek üzere sunulmasının değerine işaret eden Nacar, Muharebe alanını modellemede kullanılacak bir araç haline getirildiğinde Önemli oyunların değerinin daha da arttığını belirtti. Nacar, “Bu ne demek? Derelerden doruklara, köprülerden yollara, ağaçlardan bitkilere, rüzgardan kara, yağmurdan doluya her türlü Hariç ortamın, bunun platforma tesirinin gerçekmiş üzere modellendiği bir alan.” dedi. Malazgirt Projesi’yle bu alanda en Fazla gelişen oyun motoru haline gelen Unreal Engine teknolojisini kullanmaya başladıklarını anlatan Nacar, daha sonra Epic Games ile muahede imzaladıklarını Anlatım etti.

Nacar, “Bu muahede doğrultusunda HAVELSAN, Epic Games şirketinin bölgede en Kıymetli temsilcilerinden bir haline geldi. Epic Games’in kimi satış sonrası hizmetleri, Unreal oyun geliştirme konusunda yetkili temsilci unvanıyla HAVELSAN’la çalışılması üzere işbirliği hususlarını geliştirdik. Epic Games’in bölgesel temsilcisi olduk.” diye konuştu.

Açık kaynak kodlu olacak

Malazgirt Projesi’ni ikinci kademeyi tamamladıktan sonra Aleni kaynak olarak kullanıma açacaklarını ve oyun geliştiricilerin hizmetine sunacaklarını bildiren Nacar, şunları kaydetti:

“Açık kaynakta Pahalı pahalar üreterek lisanslı hale getirebiliyorsunuz. örneğin ülkemizde kullanılan platformları modellemek. örneğin Atak, Hürkuş, Hürjet, Anka, Bayraktar TB2, Aksungur, Akıncı, MİLGEM, LHD üzere Tüm platformları modelleyebiliyorsunuz ve bu modelleri Yapay zeka takviyeli akıllı üniteler haline getirebiliyorsunuz. Yani bir oyun motoruyla destekleyerek bunların Hariç dünya efektleriyle Bir arada gerçek ortamda, Muharebe ortamında nasıl bir 3 boyutlu imaj ürettiğini ve etkileşiminin nasıl olacağını, eğitimdeki yararlarını görebiliyorsunuz. Bu oyun ortamında istediğiniz hareketleri ve birtakım harekat senaryolarını oyun üzere gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu alanda Türkiye’de birçok oyun firması olduğunu biliyoruz, geniş bir ekosistem var, bu firmaların da artık harcıalem oyunlardan Önemli oyunlara, Cenk oyunları üzere alanlara daha Çok yönelerek ülkemizde geliştirilen yerli-milli platformların oyun manasında da gelişmesini sağlamak istiyoruz.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir