Haftada dört gün çalışma dönemi başlıyor: Çalışanlar ve şirketler için çok daha verimli

Genel Şub 21, 2023 Yorum Yok
Pandemi devrinin öncesinde bile araştırmacılar ve patronlar daha az çalışmanın daha Çok fayda sağlayabileceğini düşünüyordu. Artık ise yapılan yeni ve Aka bir araştırma, haftada dört gün çalışmanın nitekim de daha verimli olduğunu ortaya koydu.

Boston College ve fikir kuruluşu Autonomy tarafından desteklenen Cambridge Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, altı aylık bir Deneyim mühleti boyunca çalışma saatlerinde yüzde 20’lik bir azalma uygulamak için Birleşik Krallık‘taki 61 şirket ve kuruluşla Bir arada çalıştı. Çalışmaya restoranlardan bilgi teknolojilerine oradan da finans şirketlerine kadar Türlü kuruluşlar katıldı. Yapılan altı aylık çalışma sonucunda ise haftalık çalışma mühletini azaltmanın üretkenlik düzeyi üzerinde Olumsuz bir tesirinin olmadığı gözlemlendi.

Çalışanlar daha verimli

Autonomy tarafından bu hafta yayınlanan yeni rapor, çalışma saatlerindeki azalmanın çalışanların refahını Değerli ölçüde güzelleştirdiğini gösteriyor. Bununla Bir arada çalışanlar bu Deneyim süresince yüzde 71 daha az tükenmişlik ve yüzde 39 daha az gerilim düzeyi ile karşılaştı. Ayrıyeten çalışmaya katılan şirketlerde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran alınan hastalık müsaadesi sayısında yüzde 65, işçi Çağ suratında ise yüzde 57 üzere Önemli bir azalma oldu.

[bkzdh=160758}

Şirketler için kazan-kazan durumu

Haftalık çalışma mühletinin azaltılması yalnızca çalışanlar üzerinde Olumlu tesirde bulunmuyor. Çalışmaya katılan şirketler ortalama olarak gelirlerini önceki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 1,4 artırdı. Bununla Birlikte araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 92’si dört günlük çalışma programında kalmayı planladıklarını söyledi. 18 şirket ise kalıcı olarak haftada dört gün çalışma planına geçeceklerini doğruladı.

Cambridge Üniversitesi Sosyoloji Kısmı’nda Araştırma Vazifelisi olan Dr. David Frayne, çalışmanın sonuçlarını açıklayan bir açıklamada, “Sonuçlar bizi nitekim cesaretlendiriyor” dedi.

Bu yeni çalışmaya 2900 çalışan ve 61 şirket katıldı. Münasebetiyle bu araştırma tipinin en büyüğü ve en kapsamlısı pozisyonunda. Araştırmanın Cambridge Üniversitesi tarafını yöneten Profesör Brendan Burchell, “Denemeden Evvel birçok şahıs çalışma süresindeki azalmayı telafi edecek bir üretkenlik artışı görüp göremeyeceğimizi sorguluyordu; lakin bulduğumuz tam olarak bu oldu.” sözlerini kullandı. Çalışmada ayrıyeten çalışanların işlerine daha Fazla bağlandığını ve daha az vakit öldürdüklerinin de altı çizildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir